„Naše múdre sovičky, môžu ísť do školičky“

V materskej škole sa výchova a vzdelávanie realizuje prostredníctvom modelu tvorivo-humanistickej výchovy a vzdelávania. Daný model využíva formy zážitkového učenia, metódy experimentovania, učí deti rešpektu, tolerancie a vyjadrovania vlastných myšlienok. Na vrchole tohto modelu je dieťa a jeho potreby a to v upevňovaním duševného a fyzického zdravia a environmentálneho povedomia.

Keďže sa materská škola nachádza v menšej obci jej zámerom je spoznávať a nadobúdať poznatky o zvykoch a tradíciách obce a tým podnecovať záujem o vzťah k regionálnemu folklóru, ale aj nadobúdať poznatky o rôznych remeslách, ktoré existujú v obci (exkurzie do stolárskej dielne, včelárstva a pod.). Ďalším zámerom je viesť deti k zdravému životnému štýlu a usilovať sa o ich zdravý a bezpečný život pomocou pohybových aktivít, zdravej výživy a poznávaním svojho tela. Deti si budú rozvíjať a nadobúdať vedomosti aj z oblasti prírodovedného vzdelávania a to skúmaním prírodných reálií a experimentovaní.

V materskej škole sú stanovené vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania v súlade so všeobecnými cieľmi ustanovenými v štátnom vzdelávacom programe s cieľmi výchovy a vzdelávania ustanovenými v zákone č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov podľa ktorého: ,,Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-menocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.“

Materská škola je školou, ktorá sa snaží rozvíjať tieto hodnoty:

• vzájomnú úctu a zodpovednosť
  • múdrosť a vzdelanie
  • rešpektovanie individuality a jedinečnosti každej osobnosti
  • solidaritu a spolupatričnosť
  • dynamické hľadanie a nachádzanie samého seba
  • aktívnu sebarealizáciu v prospech seba a iných
  • environmentálne cítenie
  • návyky súvisiace so zdravým životným štýlom.

Vymedzenie vlastných cieľov materskej školy:

• utvárať a rozvíjať národné povedomie detí prostredníctvom ľudovej slovesnosti (poznať tradície, rozvíjať cit ku kráse k tradičnému uchovávaniu dedičstva, posilňovať úctu ku kultúrnym a národným hodnotám)
  • obohacovať výchovu a vzdelávanie o regionálne prvky (tradície a zvyky počas Vianoc, Fašiangov, Veľkej noci…)
  • spolupracovať s miestnou Základnou školou, Obecným úradom, Klubom dôchodcov, miestnymi remeselníkmi (napr. rezbármi, včelármi...)
  • viesť k dopravnej disciplíne (uplatňovať zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke v roli chodca, spolujazdca, cyklistu, či korčuliara)
  • naučiť sa využívať digitálne technológie
  • podporovať prirodzenú detskú túžbu po pohybe, umožniť deťom pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, vytvárať pozitívny postoj k pohybovým aktivitám a športu organizovaním zaujímavých súťaživých športových podujatí
  • prehlbovať vzájomné medziľudské vzťahy rodič – učiteľ a to konzultáciami, poradenstvom, spoluprácou rodiny a školy pomocou organizovania spoločných podujatí
  • prehlbovať spoluprácu medzi tunajšou základnou a materskou školou a to organizovaním spoločných akcií (vystúpenia, spoločné výlety, divadelné predstavenia, spoločné besedy s významnými občanmi obce…).

Hromoš č.29