Navigácia

Inovovaný školský vzdelávací program Koncepcia rozvoja školy 2022 - 2025 Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti v šk. roku 2021/2022 Žiadosť do MŠ žiadosť do 1. ročníka Prehlásenie o zdravotnom stave MŠ Prehlásenie o zdravotnom stave ZŠ Spôsob klasifikácie a hodnotenia žiakov v 2. polroku v čase mimoriadnej situácie spôsobenej prerušením vyučovania v školskom roku 2019/2020 Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach Základnej školy s materskou školou v školskom roku 2022/2023 Školský vzdelávací program (podľa konsolidovaného znenia) -Učíme sa pre život

Dokumentácia školy

Školský vzdelávací program (podľa konsolidovaného znenia) -Učíme sa pre život

 

Názov školy:         Základná škola s materskou školou

Predkladateľ:       Základná škola s materskou školou

                               Hromoš 29, 065 45 Plavnica

IČO:                       37944215

Riaditeľka školy:  Mgr. Jana Príhodová

Školský vzdelávací program pre 1.stupeň ZŠ

Vzdelávací program ISCED 1 - primárne vzdelávanie

Dĺžka vzdelávania – 4 roky

Vyučovací jazyk – slovenský

Forma vzdelávania – denná

Druh školy – štátna

Platnosť dokumentu:   02.09.2022 (úpravy podľa konsolidovaného znenia)

Zriaďovateľ :        Obec Hromoš, Hromoš 114, 06545 Plavnica

Školský vzdelávací program bol prerokovaný v Pedagogickej rade a Rade školy

                         Pedagogická rada

        Rada školy  

       Školský rok

    Dátum prerokovania

  Dátum prerokovania

     2021/2022

         02.09.2022

         02.09.2022

     2022/2023

         28.08.2023

         28.08.2023

     2023/2024

          

          

 

     2024/2025

         

          

     2025/2026

 

 

 

 

 

                     Mgr. Jana Príhodová

             Riaditeľka školy

      Katarína Knapíková                                                     Predsedníčka Rady školy

OBSAH:

I. Všeobecná charakteristika školy

1. Veľkosť školy

2. Charakteristika žiakov

3. Charakteristika pedagogického zboru

4. Organizácia prijímacieho konania

5. Dlhodobé projekty

6. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

7. Materiálno–technické a priestorové podmienky školy

8. Personálne zabezpečenie

9. Požiadavky na profesijný rozvoj vzdelávania pedagogických a

    odborných zamestnancov

10. Škola ako životný priestor

11. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri

       výchove a vzdelávaní

II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu

1. Pedagogický princíp školy

2. Zameranie školy

3. Stupeň vzdelania

4. Profil absolventa

5. Vzdelávacie stratégie

6. Osobitosti výchovy a vzdelávania žiakov so špeciálnymi

        výchovno-vzdelávacími potrebami s princípmi inkluzívneho

        vzdelávania

7. Osobitosti výchovy a vzdelávania cudzincov

8. Začlenenie prierezových tém

9. Organizácia vyučovania

III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov žiakov

2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

3. Hodnotenie školy

IV. Rámcové učebné plány

V. Učebné osnovy

 

 

  1. Veľkosť školy

        Základná škola s materskou školou Hromoš 29 bola zriadená ako samostatná rozpočtová organizácia  s právnou subjektivitou zriaďovacou listinou vydanou Obecným úradom v Hromoši dňa 1.1.2005

V súčasnosti má škola 1 triedu, ponúka jednu učebňu, ktorá je zároveň aj počítačovou učebňou. Primárne vzdelávanie – I. stupeň základnej školy tvorí prvý až štvrtý ročník.

Škola má oplotený  pozemok a v areáli školy sa tiež nachádza multifunkčné ihrisko.

 

  1. Charakteristika žiakov

Školu navštevujú žiaci danej obce a žiaci, ktorí plnia osobitný spôsob dochádzky a  majú v obci trvalý pobyt. V škole sa vzdelávali aj 2 žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Momentálne škola takéto deti nemá.

Žiaci, prichádzajúci do 1.ročníka, sú zaškolení v materskej škole, ktorá je v rovnakej budove na 1. poschodí. Tento prechod detí z materskej školy do základnej školy je veľmi prirodzený a pokojný bez stresových situácií.

  3. Charakteristika pedagogického zboru

       Výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje kvalifikovaný kolektív učiteľov (3 učitelia v ZŠ, 2 učiteľky v MŠ), čo sa prejavuje veľmi dobrými výchovno-vzdelávacími výsledkami vo vyučovacom procese i v mimoškolskej záujmovej činnosti. V kolektíve prevládajú ženy.

Vedenie školy sa snaží zvyšovať odbornosť pedagogického zboru a poskytuje všetkým zamestnancom možnosť systematického vzdelávania sa. Vzdelávanie pedagogických zamestnancov sa realizuje podľa Plánu profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov, ktorý vydáva riaditeľka školy, a ktorý sa každý rok aktualizuje podľa záujmu pedagógov a potrieb školy. Zamestnanci sa zúčastňujú vzdelávacích aktivít v súlade s plánom profesijného rozvoja organizovaných vzdelávacími inštitúciami.

4. Organizácia prijímacieho konania

    Škola nemá špecifické požiadavky na prijatie žiaka do jednotlivých ročníkov. Okrem žiakov, ktorí patria do školského obvodu, môžu plniť povinnú školskú dochádzku v tejto škole aj žiaci mimo obvodu, na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka.

Slávnostný zápis do 1. ročníka prebieha vždy v tretiu aprílovú stredu. Presný dátum a čas slávnostného zápisu je včas zverejnený pri vstupe na web stránke školy. Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré k 1. septembru v danom školskom roku dovŕšilo 6 rokov veku, je povinný sa aj s dieťaťom zúčastniť zápisu. Môže však požiadať o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky o 1 rok na základe odporúčania odborného zamestnanca príslušného CPPPaP, prípadne pediatra.

Žiaci štvrtého ročníka prechádzajú po jeho absolvovaní na 2.stupeň do susednej obce Plavnica.

5. Dlhodobé projekty

Už dlhoročne naša škola využíva projekt Bezkriedy. Učitelia využívajú a vytvárajú rôzne metodické materiály, ktoré zdieľajú na portáli www.zborovna.sk. Žiaci vo vyučovacom procese ale aj pri príprave na vyučovanie využívajú portál www.bezkriedy.sk. Škola využíva projekt Recyklohry, v ktorom sa žiaci zapájajú do úloh,  riešia ich a získavajú body. Body škola získava aj za zber elektrozariadení, batérií, tonerov a mobilov. Preferujeme  hravú formu výučby a zapájanie čo najväčšieho počtu žiakov.

6. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

Naša škola je otvorená  širokej rodičovskej verejnosti počas celého školského roka. Cieľom spolupráce školy s rodičmi a aj s obcou je zapájanie rodičov do života školy, snaha vzbudiť záujem rodičov aj starých rodičov  o prácu ich detí v škole, prekonať bariéru medzi rodičmi a učiteľmi. Výsledkom sú spoločné podujatia, programy a rôzne aktivity spolu s rodičmi a v spolupráci s obcou.

7.  Materiálno–technické a priestorové podmienky školy

      Škola má zriadenú učebňu výpočtovej techniky (7 starších počítačov) s 1 interaktívnou tabuľou, umiestnenú v triede na prízemí a je postačujúca. Túto učebňu využívame vo výchovno-vzdelávacom procese.  Na vyučovaní využívame knižnicu, ktorá je zriadená v triede a Obecná knižnica zriadená na obecnom úrade. Stravovanie žiakov a zamestnancov školy je realizované  v školskej jedálni na poschodí školy. Na poschodí školy sú aj priestory materskej školy.

Škola má vlastné školské multifunkčné ihrisko na školskom dvore. Využíva ho na realizáciu telesnej výchovy a iných športových činností.  

Čo sa týka učebných pomôcok, môžeme hodnotiť súčasný stav ako dobrý, nakoľko každoročne dopĺňame učebné pomôcky z prostriedkov rozpočtu školy.

Priestorové vybavenie

a) pre manažment školy sú zriadené:

  • kancelária riaditeľky školy a ekonómky  

  d) hygienické priestory

  • sociálne zariadenia pre žiakov a zamestnancov,
  • šatňa
  • skladové priestory,

e) učebné priestory (interné/externé)

  • odborná učebňa - učebňa informatiky,

Nevyhnutné je rekonštruovať (zateplenie budovy a výmena 6 okien a oplotenia areálu) v rámci finančných možností školy a zriaďovateľa.

 

8.  Personálne zabezpečenie

      Realizácia vzdelávacieho programu vo výchovno-vzdelávacom procese si vyžaduje zodpovedajúce personálne podmienky, ktoré by zabezpečili efektívnosť vzdelávania a vytváranie spolupracujúcich sociálnych vzťahov medzi účastníkmi procesu vzdelávania. Ide o nasledujúce cieľové podmienky, ku ktorým majú školy smerovať.

Štruktúra pedagogického personálneho zabezpečenia školy :

Pedagogickí zamestnanci:

  • vedúci pedagogický zamestnanec - riaditeľka školy, zároveň triedna učiteľka
  • 2 učitelia pre primárne vzdelávanie,(Náboženská výchova RK,GK)

Vedúci pedagogický zamestnanec spĺňa kvalifikačné požiadavky stanovené zákonom ( spĺňa podmienku dĺžky výkonu pedagogickej činnosti), riaditeľka školy absolvovala potrebné funkčné vzdelávania. Je odborne pripravená na riadenie pracovnej skupiny a osvojené manažérske zručnosti uplatňuje pri riadení pracovného kolektívu; podporuje a vytvára podmienky pre odborný rast a ďalšie vzdelávanie svojich zamestnancov; zaujíma sa o svoj odborný a osobnostný rast; zabezpečuje podmienky pre dobrú klímu v oblasti personálnych vzťahov – vo vzťahu k žiakom, v rámci pedagogického zboru a vo vzťahu k rodičom a širšej komunite.

Ostatní pedagogickí zamestnanci spĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou legislatívou, uplatňujú zásady tímovej práce, kooperatívneho a konštruktívneho riešenia problémov; odborné a pedagogicko-psychologické spôsobilosti, ktoré využívajú pri pedagogickej komunikácii, motivácii žiakov, ich diagnostikovaní, hodnotení, pozitívnom riadení triedy a udržaní neformálnej disciplíny, pri práci so žiakmi a v spolupráci s rodičmi. 

 

9. Požiadavky na profesijný rozvoj pedagogických a odborných     zamestnancov

        Škola v súlade s príslušnými legislatívnymi opatreniami bude svojich pedagogických zamestnancov, nielen zapájať ale aj podporovať ich vzdelávanie. Za týmto účelom riaditeľka školy vypracováva plán profesionálneho rozvoja pedagogických a odborných zamestnancov na školský rok.

Profesijný rast ako súčasť celoživotného vzdelávania zabezpečuje u pedagogických a odborných zamestnancov sústavný proces nadobúdania vedomostí, zručností a spôsobilostí s cieľom udržiavať, obnovovať, zdokonaľovať a dopĺňať profesijné kompetencie potrebné na výkon pedagogickej praxe a na výkon odbornej činnosti so zreteľom na premenu tradičnej školy na modernú. Schopnosť inovovať obsah a metódy výučby, skvalitniť výstupy výchovnovzdelávacieho procesu, byť pripravený reagovať na potreby trhu práce a zmeny vo svojej vzdelávacej politike je súčasťou práce vedúceho pedagogického zamestnanca.

Vzdelávanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa organizuje ako:

  • Kvalifikačné vzdelávanie,
  • Funkčné vzdelávanie,
  • Špecializačné vzdelávanie,
  • Adaptačné vzdelávanie,
  • Predatestačné vzdelávanie,
  • Inovačné vzdelávanie,
  • Aktualizačné vzdelávanie

 Kvalifikačné vzdelávanie je získanie vzdelania, ktorým pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec v príslušnom stupni vyžadovaného vzdelania získa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti:

a) v príslušnej kategórii a podkategórii pedagogického zamestnanca,

b) v ďalšej kategórii pedagogického zamestnanca,

c) vyučovaním ďalších aprobačných predmetov,

d) v ďalšej podkategórii kategórie učiteľ,

e) v príslušnej kategórii odborného zamestnanca, ak ide o vzdelávanie pedagogického zamestnanca s najmenej vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa,

f) v ďalšej kategórii odborného zamestnanca,

g) v triedach a školách pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími    potrebami.

                Funkčné vzdelávanie umožní získať profesijné kompetencie potrebné na výkon riadiacich činností vedúcich pedagogických a odborných zamestnancov. Vedúcim pedagogickým zamestnancom alebo vedúcim odborným zamestnancom je riaditeľ, zástupca riaditeľa, vedúci vychovávateľ, vedúci odborného útvaru ďalší pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ustanovený podľa osobitného predpisu.

                 Špecializačné vzdelávanie zabezpečí získať profesijné kompetencie potrebné na výkon špecializovaných činností. Pedagogickým zamestnancom – špecialistom je triedny učiteľ, výchovný poradca, kariérový poradca, uvádzajúci pedagogický zamestnanec, vedúci predmetovej komisie, vedúci metodického združenia alebo vedúci študijného odboru, koordinátor informatizácie, iný zamestnanec vykonávajúci špecializované činnosti určené riaditeľom, napríklad poradca pre vzdelávanie prostredníctvom informačno-komunikačných technológií, špecialista na výchovu a vzdelávanie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia, cvičný pedagogický zamestnanec, koordinátor prevencie. Odborným zamestnancom – špecialistom je uvádzajúci odborný zamestnanec, supervízor, iný zamestnanec vykonávajúci špecializované činnosti určené riaditeľom napríklad koordinátor prevencie, výchovný poradca, kariérový poradca.

              Adaptačné vzdelávanie umožní získať profesijné kompetencie potrebné na výkon činností samostatného pedagogického zamestnanca alebo samostatného odborného zamestnanca, ktoré nezíska absolvovaním študijného programu alebo vzdelávacieho programu v požadovanom študijnom odbore poskytujúcom žiadaný stupeň vzdelania. Je určené pre začínajúcich pedagogických a odborných zamestnancov školy alebo školského zariadenia.

               Predatestačné vzdelávanie zabezpečí získanie profesijných kompetencií na zaradenie do vyššieho kariérového stupňa.

               Inovačné vzdelávanie umožní pedagogickým zamestnancom prehĺbenie, rozšírenie a inovácia profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca alebo v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo uplatnenie najnovších poznatkov alebo skúseností z praxe vo výchove a vzdelávaní.

                 Aktualizačné vzdelávanie poskytne podľa potrieb zriaďovateľa, školy, školského zariadenia alebo zariadenia sociálnej pomoci

a) udržiavanie alebo obnovovanie profesijných kompetencií potrebných na výkon

    pracovnej činnosti,

b) získanie nových vedomostí a informácií o zmenách v právnych predpisoch,

    výchovno-vzdelávacích programoch, pedagogickej dokumentácii ďalšej

    dokumentácii alebo

c) získanie nových vedomostí a zručností v konkrétnej oblasti pracovnej činnosti..

Škola poskytne priestor iniciatíve učiteľa, umožní mu prezentovať inovačné postupy svojej práce, ktorými sú najmä autorstvo alebo spoluautorstvo schválených alebo odporúčaných učebných pomôcok vrátane počítačových programov, učebníc, učebných textov, metodických materiálov a pracovných zošitov, iné tvorivé aktivity súvisiace s výkonom pedagogickej praxe alebo výkonom odbornej činnosti, napríklad výsledky výskumu, patenty, vynálezy, odborno -preventívne programy, odborné články publikované v odbornej literatúre. Riaditeľka školy vydá pedagogickému zamestnancovi na konci školského roka potvrdenie o aktualizačnom vzdelávaní.

 

 

10.  Škola ako životný priestor

           Sme malá a rodinná škola uprostred malebnej obce Hromoš. Aby sa žiaci a učitelia cítili v škole čo najpríjemnejšie, kladieme dôraz na upravené a estetické prostredie triedy, školského dvora, chodieb, ktoré spoločne so žiakmi skrášľujeme a zveľaďujeme. Budovanie priateľskej atmosféry medzi žiakmi navzájom a medzi žiakmi a pedagógmi je pre nás prioritou. Sami si vytvárame pozitívnu klímu.

Pravidelne aktualizujeme informácie o aktivitách školy a výstupy z nich  na informačných paneloch, nástenkách, na webovej stránke školy.

Chodby školy skrášľujú motivačné a náučné plagáty a práce žiakov. Nimi zviditeľňujeme aktivitu a výsledky našich žiakov a ich učiteľov.  Pri tvorbe rozvrhu hodín sa snaží škola dodržiavať psychohygienické zásady podľa reálnych možnosti a aktuálneho stavu.

11. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri

      výchove a vzdelávaní

          Nevyhnutnosťou na realizáciu ŠVP je zabezpečenie vhodnej štruktúry pracovného režimu a odpočinku žiakov a učiteľov, vhodného režimu vyučovania s rešpektovaním hygieny učenia, zdravého prostredia učební a ostatných priestorov školy podľa platných noriem- zodpovedajúce svetlo, teplo, nehlučnosť, čistota, vetranie, hygienické vybavenie priestorov, primeraná veľkosť sedacieho a pracovného nábytku.

Dôležitý je vhodný stravovací a pitný režim žiakov (podľa ich vekových a individuálnych potrieb ).

Bezpečnosť a ochranu zdravia zaručuje aktívna ochrana žiakov pred úrazmi, dostupnosť prvej pomoci z materiálneho aj ľudského hľadiska vrátane kontaktov na lekára, či iných špecialistov.

Nevyhnutné je dodržiavanie zákazu fajčenia, pitia alkoholu, užívania drog a používania iných škodlivín v škole a v okolí, výrazné označenie všetkých nebezpečných predmetov a častí využívaných priestorov a pravidelná kontrola z hľadiska bezpečnosti.

 

          Škola vedie evidenciu žiackych a pracovných úrazov. Má lekárničky vybavené podľa predpisov na dostupných miestach, kontakty na rýchlu zdravotnú pomoc, hasičov, políciu. Pri konaní školských podujatí škola zodpovedá za žiaka v plnom rozsahu od začiatku plánovaného podujatia až do jeho ukončenia. Trieda má umývadlo a zabezpečené hygienické potreby podľa dohody. Žiaci s poruchami zraku sedia v prvých laviciach.

          Na škole sú vytvorené bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky v priestoroch na vyučovanie aj na oddych. Škola má vypracovaný školský poriadok pre žiakov, prevádzkový poriadok školy, pracovný poriadok pre zamestnancov. Počas vyučovania v učebni informatiky, v priestoroch pre telesnú a športovú výchovu sa žiaci riadia pokynmi vyučujúcich a prevádzkovým poriadkom.

         V rámci prevencie šikanovania žiakov na škole bude škola postupovať v súlade so Smernicou č.36/2018 a konkrétne prípady evidovať.

        Na začiatku školského roka, ako aj pred každými prázdninami sú žiaci poučení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, o pravidlách správania sa v škole, v odbornej učebni a pri ceste do školy. Poučenie je zaznamenané v triednej pedagogickej dokumentácii. Taktiež robíme poučenie i pred každou hromadnou akciou.

         Organizácia výletov, exkurzií, školy v prírode a výcvikov (plaveckého výcviku), ako aj organizácia iných súčastí výchovno-vzdelávacej činnosti školy sa riadi platnou legislatívou (vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 223/2022 Z. z. o základnej škole), dôležitou podmienkou je informovaný súhlas zákonného zástupcu žiaka.    

          Interiér školy je kvôli bezpečnosti a ochrane pravidelne uzamykaný. Všetky revízie sa robia v určených termínoch a nedostatky podľa výsledkov revízií sa ihneď odstraňujú. V škole a v celom jej areáli je zákaz fajčenia, užívania alkoholických nápojov a iných omamných látok. Pravidelné školenia zamestnancovo bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru robí profesionálny externý zamestnanec.

 

II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu

     Školský vzdelávací program ZŠ s MŠ Hromoš vychádza:

  • z koncepčných zámerov rozvoja školy,
  • z predchádzajúcich skúseností pri výchove a vzdelávaní žiakov školy,
  • z požiadaviek a potrieb žiakov a ich zákonných zástupcov,
  • z priestorového a materiálneho vybavenia školy,
  • z dlhodobých projektov školy,
  • zo SWOT analýzy školy,
  • z tradícií školy.

1. Pedagogický princíp školy

     Princípom našej malej školy je učenie pre život a aby každému žiakovi bolo umožnené zažiť úspech a rozvíjal sa podľa svojich schopností. Pokračujeme v doposiaľ nastúpenom trende individuálneho prístupu vo vzdelávaní a výchove mladej generácie využívaním nového myslenia,  aktivizujúcich vyučovacích metód a postupov  pedagogického zboru. Snažíme sa, aby vo výchovno – vzdelávacom procese bol viac aktívny samotný žiak, vedel si aj sám vyhľadať informácie, ktoré potom využije vo svojej práci. Učiteľ nielen učí ale koordinuje jeho prácu. Snažíme sa

odstrániť v najväčšej  možnej miere memorovanie poznatkov a učiť zážitkovo.

Naším cieľom pri výchove a vzdelávaní je, aby:

  • každý žiak dostal šancu zažiť úspech
  • žiaci získali dostatok potrebných vedomostí a zručností,
  • ich vedeli vždy správne použiť,
  • boli komunikatívni, flexibilní, samostatní a tvoriví,
  • boli vychovaní v duchu humanistických princípov
  • absolvent 1. stupňa základnej školy vedel teoretické poznatky využiť na   2.stupni základnej školy

      Výchovno-vzdelávaciu činnosť budeme smerovať k príprave žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy. Budeme sa snažiť pedagogické stratégie orientovať na riešenie problémových úloh a tvorbu projektov. Tieto ciele dosiahneme, ak práca učiteľov bude kvalitná, na vysokej profesionálnej úrovni. To si vyžaduje, aby pedagogický zamestnanci  stále odborne rástli. Budeme  preto v maximálne možnej miere umožňovať vzdelávanie a štúdium učiteľov. Práca s talentovanými žiakmi bude ďalším naším cieľom.

        Naďalej sa budeme  venovať žiakom v záujmovej činnosti, do ktorej sa zapájajú   všetci žiaci. Chceme naďalej pokračovať vo veľmi dobrej spolupráci s rodičmi, verejnosťou a obcou, pre ktoré budeme pripravovať rôzne aktivity a slávnostné akadémie - Október, mesiac úcty k starším, Vianočné vystúpenia, vystúpenia na Deň matiek a organizovať spoločné výlety a aktivity.

 Ďalšie ciele výchovy a vzdelávania:

  • umožniť všetkým žiakom získať dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých všeobecnovzdelávacích predmetoch a hlboké odborné vedomosti vo všetkých zvolených voliteľných predmetoch;
  • podporovať talent, osobnosť a záujmy každého žiaka, poskytovať každému žiakovi mnohostranné možnosti na vlastné objavovanie a skúmanie najbližšieho sociálneho, prírodného a kultúrneho prostredia;
  • zavádzať nové formy a aktivizujúce metódy práce;
  • rozvíjať kľúčové kompetencie a vytvárať u žiakov základy gramotností;
  • viesť žiakov k tvorivému mysleniu, kritickému mysleniu, naučiť ich tímovo pracovať, komunikovať medzi sebou, vzájomne sa rešpektovať a byť schopní celoživotne sa vzdelávať;
  • viesť žiakov k poznávaniu a postupnému využívaniu svojich individuálnych predpokladov a efektívnych spôsobov vlastného učenia sa;
  • umožniť žiakom spoznávať svoje vlastné schopnosti a rozvojové možnosti a osvojiť si základy spôsobilosti učiť sa učiť sa a poznávať seba samého, žiakov vychovávať k zodpovednosti a samostatnosti;
  • pripraviť človeka rozhľadeného, vytrvalého, schopného kooperovať a pracovať v tíme, schopného sebamotivácie k celoživotnému vzdelávaniu;
  • dosiahnuť zvýšenie gramotnosti v oblasti IKT žiakov v našej škole;
  • zabezpečiť kvalitnú prípravu žiakov v cudzích jazykoch so zreteľom na možnosti školy, so zameraním na komunikatívnosť a s ohľadom na schopnosti jednotlivých žiakov;
  • formovať u žiakov tvorivý životný štýl, vnútornú motiváciu, emocionálnu inteligenciu, sociálne cítenie a hodnotové orientácie,vychovávať žiakov v duchu humanistických princípov;
  • vychovať pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí;
  • rozvíjať sociálne kompetencie a podporovať prosociálne správanie žiakov, najmä otvorene vstupovať do sociálnych vzťahov, účinne spolupracovať, rozvíjať si sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ďalším ľuďom obce a k svojmu širšiemu kultúrnemu a prírodnému okoliu;
  • viesť žiakov k zodpovednému aktívnemu prístupu k ochrane a upevňovaniu svojho zdravia, niesť zodpovednosť za svoje zdravie a aktívne ho chrániť a upevňovať;
  • viesť žiakov k uplatňovaniu svojich práv, plneniu svojich povinností a rešpektovaniu práv iných ľudí a ich duchovno-kultúrnych hodnôt;

 

  • poskytnúť žiakom bohaté možnosti vedeného skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia tak, aby sa rozvíjala ich predstavivosť, tvorivosť a záujem skúmať svoje okolie;
  • podporovať kognitívne procesy a spôsobilosti žiakov kriticky a tvorivo myslieť prostredníctvom získavania vlastnej poznávacej skúsenosti a aktívnym riešením problémov;
  • vyvážene rozvíjať u žiakov spôsobilosti dorozumievať sa a porozumieť si, hodnotiť (vyberať a rozhodovať) a iniciatívne konať aj na základe seba riadenia a sebareflexie.
  •  

          V školskom roku 2022/2023 sa v 1. – 4. ročníku žiaci vzdelávajú podľa       inovovaného ŠVP, ktorý schválilo dňa 6. februára 2015 MŠVVaŠ SR pod číslom 2015-5129/1758:1-10A0.

 2. Zameranie školy

      Základná filozofia školy: zabezpečiť moderné vzdelávanie pre život s využívaním aktivizujúcich metód výchovy a vzdelávania a zachovať tak vzdelávanie v obci. Hlavným cieľom našej školy je všestranný rozvoj osobnosti žiaka s rešpektovaním jeho individuálnych zvláštností. Rozvíjať sa prostredníctvom slov, pohybov, piesní a obrazov, čo tvorí základ pre rozvoj gramotností.

      Inovovaný školský vzdelávací program našej školy je všeobecne zameraný a v súlade so ŠVP. Vychádza z poznatkov, že:

  • v základnom vzdelávaní si žiaci osvoja základné poznatky o živote okolo seba,
  • k učeniu možno žiakov motivovať a učiť ich zaujímavo a primerane ich veku,
  • najlepších a trvalých výsledkov možno dosiahnuť ak žiak  porozumie určitému javu a to tak, že zapojí do učenia čo najviac zmyslov, vykonáva činnosti, pozoruje, hovorí o nich, vyslovuje závery, objavuje,
  • ak chceme dosiahnuť dobré výsledky u všetkých žiakov, musíme k nim individuálne pristupovať
  • kvalitu vzdelávania neurčuje množstvo poznatkov, ale ich prepojenosť, zmysluplnosť, logická súvislosť a použiteľnosť pre život.

Silné stránky školy sú:

  • Kvalifikovanosť pedagogických zamestnancov
  • Škola s právnou subjektivitou
  • Priaznivá klíma školy
  • Úzka spolupráca s materskou školou, spoločné aktivity, vystúpenia, výlety
  • Ľahká adaptácia detí z MŠ do 1. Ročníka
  • Individuálny prístup učiteľ - žiak z dôvodu menšieho počtu žiakov
  • Využívanie aktivizujúcich metód vo výchovno – vzdelávacom procese
  • Využívanie IKT vo vyučovaní v učebni vybavenej počítačmi a interaktívnou tabuľou
  • Vyučovanie Informatiky od 1. ročníka
  • Úspešnosť absolventov našej školy v ďalšom štúdiu na II. stupni ZŠ
  • Mimoškolská činnosť formou krúžkovej činnosti Angličtina hrou a Náboženského krúžku
  • Výborná spolupráca s rodičmi
  • Škola bez sociálnopatologických javov
  • Zapájanie sa do rôznych súťaží na rozvoj čitateľskej, matematickej gramotnosti, výtvarných súťaží, zberových činností recyklačných odpadov, liečivých rastlín a dobrovoľníckej činnosti
  • Organizovanie plaveckého kurzu, školy v prírode, exkurzií, výletov, predstavení spolu s rodičmi
  • Prezentácia na verejnosti

  Oblasti, v ktorých je potrebné úroveň výchovy a vzdelávania zlepšiť:

 

  • skvalitnenie komunikačných zručností detí a ich tvorivého myslenia,
  • vybavenie triedy novým nábytkom, lavicami a stoličkami,
  • zaviesť elektronický systém žiackej knižky,
  • viac zapájať žiakov do rôznych súťaží,
  • motivovať učiteľov pri vypracovávaní projektov,
  • modernizovať vybavenie triedy IKT technikou,
  • venovať sa žiakom v mimo vyučovacom čase,
  • rozvíjať sebaúctu a úctu k iným,
  • oprava – zateplenie budovy školy, výmena zvyšných okien
  • budovanie dobrého mena školy zavádzaním tradícii školy.

3. stupeň vzdelania

 

PRIMÁRNE VZDELÁVANIE

Dĺžka štúdia 4 roky

Forma štúdia denná

Nutné vstupné požiadavky na štúdium do prvého ročníka, prijímané deti zo školského obvodu ZŠ, ktoré splnili podmienky potrebné na začatie plnenia povinnej školskej dochádzky

Spôsob ukončenia štúdia -žiak po úspešnom ukončení 4. ročníka plynulo prechádza na 2.stupeň základnej školy v susednej obci.

Poskytnutý stupeň vzdelania ISCED 1 absolventa - žiak pokračuje vo vzdelávaní v ISCED 2

 

Ciele primárneho vzdelávania:

  • základný cieľ – rozvinuté kľúčové spôsobilosti žiakov na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná,
  • rozvinuté kľúčové spôsobilosti žiakov na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná,
  • podporovať rozvoj intrapersonálnych a interpersonálnych spôsobilostí, najmä otvorene vstupovať do sociálnych vzťahov, účinne spolupracovať, rozvíjať si sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ďalším ľuďom obce a k svojmu širšiemu kultúrnemu a prírodnému okoliu,
  • viesť žiakov k tolerancii a k akceptovaniu iných ľudí, ich duchovno-kultúrnych hodnôt,
  • vyvážene rozvíjať u žiakov spôsobilosti dorozumievať sa a porozumieť si, hodnotiť (vyberať a rozhodovať) a iniciatívne konať aj na základe sebariadenia a sebareflexie,
  • poskytnúť žiakom bohaté možnosti vedeného skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia tak, aby sa rozvíjala ich predstavivosť, tvorivosť a záujem skúmať svoje okolie,
  • umožniť žiakom spoznávať svoje vlastné schopnosti a rozvojové možnosti a osvojiť si základy spôsobilosti učiť sa učiť sa a poznávať seba samého,
  • podporovať kognitívne procesy a spôsobilosti žiakov kriticky a tvorivo myslieť prostredníctvom získavania vlastnej poznávacej skúsenosti a aktívnym riešením problémov,
  • naučiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti, niesť zodpovednosť za svoje zdravie a aktívne ho chrániť a upevňovať.

4. Profil absolventa primárneho vzdelávania

 

     Absolvent primárneho vzdelania má osvojené (aj vlastným podielom) základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovedeckej a kultúrnej gramotnosti. Získal základy pre osvojenie účinných techník(celoživotného) učenia sa a pre rozvíjanie spôsobilostí. Má predpoklady pre to, aby si vážil sám seba i druhých ľudí, aby bol dokázal ústretovo komunikovať a spolupracovať. Má osvojené základy používania slovenského a cudzieho jazyka.

Úroveň rozvinutosti kľúčových kompetencií tvorí bázu pre ďalší rozvoj v následných stupňoch vzdelávania. Absolvent primárneho vzdelania má osvojené tieto kľúčové kompetencie (spôsobilosti):

a) sociálne komunikačné kompetencie (spôsobilosti)

  • vyjadruje sa súvisle a výstižne písomnou aj ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania,
  • dokáže určitý čas sústredene načúvať, náležite reagovať, používať vhodné argumenty a vyjadriť svoj názor,
  • uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu,
  • rozumie rôznym typom doteraz používaných textov a bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať,
  • na základnej úrovni využíva technické prostriedky interpersonálnej komunikácie,
  • chápe význam rešpektovania kultúrnej rozmanitosti,
  • v cudzom jazyku je schopný na primeranej úrovni porozumieť hovorenému textu, uplatniť sa v osobnej konverzácii, ako aj tvoriť texty, týkajúce sa bežných životných situácií,
  • b) kompetencia (spôsobilosť) v oblasti matematického a prírodovedného myslenia
  • používa základné matematické myslenie na riešenie rôznych praktických problémov v každodenných situáciách,
  • je schopný (na rôznych úrovniach) používať matematické modely logického a priestorového myslenia a prezentácie (vzorce, modely),
  • je pripravený ďalej si rozvíjať schopnosť objavovať, pýtať sa a hľadať odpovede, ktoré smerujú k systematizácii poznatkov,

 

c) kompetencie (spôsobilosti) v oblasti informačných a komunikačných

    technológií

  • používa vybrané informačné a komunikačné technológie pri vyučovaní a učení sa,
  • ovláda základy potrebných počítačových aplikácií,
  • dokáže primerane veku komunikovať pomocou elektronických médií,
  • dokáže adekvátne veku aktívne vyhľadávať informácie na internete,
  • má základy algoritmického myslenia,
  • chápe, že je rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom,
  • vie, že existujú riziká, ktoré sú spojené s využívaním internetu a IKT,

 

d) kompetencia (spôsobilosť) učiť sa učiť sa

  • má osvojené základy schopnosti sebareflexie pri poznávaní svojich myšlienkových postupov,
  • uplatňuje základy rôznych techník učenia sa a osvojovania si poznatkov,
  • vyberá a hodnotí získané informácie, spracováva ich a využíva vo svojom učení a v iných činnostiach,
  • uvedomuje si význam vytrvalosti a iniciatívy pre svoj pokrok,

 

e) kompetencia (spôsobilosť) riešiť problémy

  • vníma a sleduje problémové situácie v škole a vo svojom najbližšom okolí,
  • adekvátne svojej úrovni navrhuje riešenia podľa svojich vedomostí a skúseností z danej oblasti,
  • pri riešení problémov hľadá a využíva rôzne informácie,
  • skúša viaceré možnosti riešenia problému,
  • overuje správnosť riešenia a osvedčené postupy aplikuje pri podobných alebo nových problémoch,

 

f) osobné, sociálne a občianske kompetencie (spôsobilosti)

  • má základy pre smerovanie k pozitívnemu sebaobrazu a sebadôvere,
  • uvedomuje si vlastné potreby a tvorivo využíva svoje možnosti,
  • dokáže odhadnúť svoje silné a slabé stránky ako svoje rozvojové možnosti,
  • uvedomuje si dôležitosť ochrany svojho zdravia a jeho súvislosť s vhodným a aktívnym trávením voľného času,
  • dokáže primerane veku odhadnúť dôsledky svojich rozhodnutí a činov,
  • uvedomuje si, že má svoje práva a povinnosti,
  • má osvojené základy pre efektívnu spoluprácu v skupine,
  • dokáže prijímať nové nápady alebo aj sám prichádza s novými nápadmi a postupmi pri spoločnej práci,
  • uvedomuje si význam pozitívnej sociálno-emočnej klímy v triede,
  • svojim konaním prispieva k dobrým medziľudským vzťahom,

 

g) kompetencia (spôsobilosť) vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa

     nástrojmi kultúry

  • dokáže sa vyjadrovať na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti prostredníctvom umeleckých a iných vyjadrovacích prostriedkov,
  • dokáže pomenovať druhy umenia a ich hlavné nástroje a vyjadrovacie prostriedky (na úrovni primárneho vzdelávania),
  • cení si a rešpektuje kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície,
  • rešpektuje vkus iných ľudí a primerane veku dokáže vyjadriť svoj názor a postoj ku vkusu,
  • ovláda základné pravidlá, normy a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka,
  • pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu),
  • správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám,
  • má osvojené základy pre tolerantné a empatické vnímanie prejavov iných kultúr.

Ciele v ZŠ s MŠ

 

  • rozvoj osobnosti žiaka v duchu humanizmu, tolerancie, demokracie a vlastenectva a rovnakého zaobchádzania,
  • poznanie a rozvoj vlastných schopností žiakov v súlade s ich reálnymi možnosťami a ich uplatnenie s využitím osvojených vedomostí a zručností pri rozhodovaní o vlastnej životnej a profesijnej orientácii,
  • interdisciplinárny prístup pri osvojovaní znalostí a spôsobilostí žiakov a rozvoji ich analytických a kritických schopností,
  • žiakom poskytovať poznatky, zručnosti a schopnosti v jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a iných oblastí potrebných na orientáciu v živote a spoločnosti ana ďalšie vzdelávanie a výchovu,
  • dať šancu každému žiakovi k seba rozvoju podľa svojich schopností, umožniť každému zažiť úspech,
  • vytvoriť podmienky na vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami s akcentom na rovnocenný prístup vo vzdelávaní,
  • pedagogické stratégie zamerať na riešenie tvorivých, problémových úloh a tvorbu projektov,
  • viesť žiakov k tvorivému a kritickému mysleniu, naučiť ich pracovať v tíme, komunikovať, vzájomne sa rešpektovať a byť schopní celoživotne sa vzdelávať,
  • gramotnosť v oblasti IKT,
  • kvalitná príprava žiakov v cudzích jazykoch so zameraním na komunikatívnosť, s ohľadom na ich individuálne schopnosti,
  • vytvárať a podporovať pozitívny vzťah k športovaniu, formovať zdravý životný štýl,
  • viesť žiakov k ochrane prírody, životného prostredia a hodnôt vytvorených človekom.

5. Vzdelávacie stratégie

 

  • posilnenie procesuálnej dimenzie učenia, spôsoby a metódy, teda naučiť žiakov učiť sa,
  • snaha o to, aby žiak pochopil, ktoré metódy sú pre jeho učenie najefektívnejšie,
  •  žiakovi poskytnúť možnosť stretávať sa s čo najväčším množstvom interaktívnych metód,
  • umožniť žiakovi kladenie otázok, ktoré mu objasnia procesuálnu stránku učenia sa,
  • obsah a proces by mal byť usporiadaný v rovnováhe,
  • žiak ak by mal disponovať integrovanými poznatkami z jednotlivých oblastí vzdelávania,
  • metódy a formy používané vo vyučovaní neurčujeme záväzne – vyučujúci si zvolí také metódy a formy, ktoré vedú k dosiahnutiu očakávanej kompetencie,
  • každý vyučujúci bude uprednostňovať taký spôsob práce, ktorý žiakov aktivizuje a rozvíja ich vzájomnú komunikáciu a schopnosť samostatne tvorivo pracovať,

 

Metódy používané vo vyučovaní:

  • EUR – Evokácia (Rozhovor pred čítaním akéhokoľvek úryvku z textu. Učiteľ žiakom objasní tému učiva a zisťuje, čo už žiaci o tejto danej téme vedia. Žiaci si majú spomenúť- evokovať. Pri frontálnom vyučovaní učiteľ výroky žiakov zapisuje na tabuľu. Učiteľ evokuje otázkami v pamäti žiakov tie informácie, ktoré žiaci ešte neuviedli. Nehovorí veľa, necháva rozprávať žiakov. Proces učenia je procesom spájania už poznaného snovými poznatkami. Evokácia – oživenie prv osvojených vedomostí súvisiacich s novým učivom vzbudzuje záujem žiakov o učenie, aktivizuje ich, uľahčuje pochopenie nového učiva i jeho trvalejšie zapamätanie.)

                       – Uvedomenie (Tiché čítanie – žiaci sa dostávajú do kontaktu s

                       novými informáciami, novými myšlienkami, ktoré predstavujú nové

                       učivo. Nemusí ísť len o čítanie. Môže ísť o sledovanie filmu, počúvanie

                       výkladu učiteľa alebo realizáciu experimentu. V tejto fáze učiteľ

                       najmenej vplýva na žiakov. Vedie žiakov len k vybavovaniu si nových

                       myšlienok.)

                      – Reflexia(Rozhovor po čítaní. Podstatou reflexie je, že žiaci si prejdú

                     celý prečítaný text. Spoznávajú, čo už vedeli, získavajú nové poznatky a

                     odpovedajú si na otázky, ktoré v procese učenia vznikli.),

 

  • participatívne metódy (využívajú prirodzené potreby každého človeka komunikovať s inými ľuďmi, a tak sa učiť):dialóg a diskusia (Prebiehajú vo väčšej alebo menšej skupine. Učiteľ sa tejto aktivity môže zúčastňovať ako diskutujúci alebo facilitátor. Niektoré, predovšetkým čiastkové problémy si môže skupina vyriešiť aj bez učiteľa, ktorý je pozorovateľom. Diskusie môžu viesť k zvýšeniu individuálneho porozumenia, prípadne k dosiahnutiu skupinového konsenzu alebo je ich hlavnou témou riešenie konkrétnych problémov.),
  • situačné (prípadové) metódy (Ich podstata spočíva v riešení problémovej úlohy na základe konfrontácie vedomostí, zručností, názorov a postojov aktérov – žiakov. Očakáva sa, že z ponúknutých riešení vyberú to najdokonalejšie riešenie na základe schopnosti správne sa rozhodnúť. Problémové situácie si vyžadujú aj medzi predmetový prístup, čo je ďalší prínos tejto metódy.),
  • inscenačné metódy – metódy hrania rol (Spočívajú v simulácii stanovených situácií, keď sa riešenie realizuje prostredníctvom hrania rol. Žiaci musia pochopiť podstatu inscenácie aj podstatu – charakter jednotlivých postáv. Hranie rol pomáha žiakom vyjadriť vlastné osobné postoje a myšlienky a v prípade slobodnej možnosti výberu či výmeny roly so spolužiakom, dochádza u väčšiny žiakov k identifikovaniu sa s danou rolou. Rolové hry odrážajú rôzne uhly pohľadov na určitú situáciu alebo problém.),
  • brainstormingové metódy – burza dobrých nápadov (V metóde brainstormingu sa dôraz kladie na čo najrýchlejšie zhromaždenie a zapísanie nápadov, námetov, informácií. Cieľom je vyprodukovať čo najviac myšlienok v minimálnom čase. Brainstorming je prínosný v začiatočných fázach preberania jednotlivých tém, keď učiteľ potrebuje v krátkom čase zistiť, aké poznatky žiaci o daných skutočnostiach majú, prípadne aké informácie im chýbajú. Získané informácie môžu byť východiskom pre ďalšiu prácu učiteľa.).Písaný brainstorming (Brainwriting predstavuje podobný proces ako brainstorming, pričom myšlienky sa zapisujú na papier. Dáme každému členovi list papiera. Necháme každého člena napísať na papier tri nápady, myšlienky, komentáre týkajúce sa riešenia problému a vložíme všetky papiere do škatule. Každý potom vyberie náhodný papier, a dopíše naň nové myšlienky, prípadne rozšíri myšlienky, ktoré už sú na papieri napísané. Takto účastníci kompilujú, distribuujú a rozširujú myšlienky a nápady. Pokračujeme dovtedy, kým nie je plný papier alebo keď už nikto nemá čo dodať. Každý prečíta nápady, ktoré má na svojom papieri, vyjadrí svoj postoj. Členovia dosiahnu súhlas, nájdu riešenie, ktoré je najviac akceptovateľné pre celú skupinu.),
  • metódy rozvoja kritického myslenia:
  • Sokratovská metóda (rozhovor učiteľa a žiakov, pri ktorom učiteľ kladie žiakom otázky, na ktoré žiaci spoločne hľadajú odpoveď. Sokratovský rozhovor sa začína nastolením problému, ktoré učiteľ spočiatku akceptuje, ale ku ktorým kladie sériu otázok zameraných na správnosť tvrdení žiakov. Ide o jednoduché otázky typu. Prečo? Kedy? Ako? Čo z toho vyplýva? Čo sa stane, ak? Tieto otázky sú zamerané na predpoklady, z ktorých riešenie problému vychádza, spochybnenie tohto riešenia problému, jej protirečenia, nedostatky, dôsledky, limity platnosti, hranice použitia a pod. Hľadanie odpovedí na tieto otázky núti žiakov stále hlbšie sa nad problémom zamýšľať, hľadať argumenty, dôkazy pre svoje stanoviská, prihliadať na názory iných, pozerať sa na problém z rôznych strán, vyvodzovať závery, domýšľať dôsledky...t.j. kriticky myslieť. Na konci diskusie prichádzajú učiteľ a žiaci ku konsenzu na riešení problému. Učiteľ má fungovaťako logický ekvivalent vnútorného kritického hlasu, ktorým rozumie a rozvíja svoje spôsobilosti kriticky myslieť. Žiacke odpovede sa žiakom roja v mysli, keď rozmýšľajú. Všetky tieto myšlienky treba brať doúvahy a zaoberať sa nimi. Starostlivým výberom otázok na základe odpovedí žiakov a smerovania rozhovoru rozvíja učiteľ kritické myslenie žiakov.),
  • metóda kladenia otázok (Zhrňujúce a definujúce otázky: Kto je…..?, Čo….? Kedy….? ; Analytické otázky: Ako…? Prečo…? Ako funguje….? ; Hypotetické otázky: Čo by sa stalo, keby…? Čo sa stane, ak použijeme….? ; Hodnotiace otázky: Je …….dobré, alebo zlé….? Je ……….správne, alebo nesprávne….?),
  • písomné práce – eseje (Písanie núti žiakov k aktivite, mysleniu, samostatnosti a nezávislosti. Písaním sažiacke myslenie stáva viditeľným a dostupným pre učiteľa. Ani najdôkladnejšie premýšľanie nemôže nahradiť písomné zachytenie myšlienky. Písomná formulácia optimálne umožňuje ukázať kvalitu myslenia, odhaliť obsahové a formálne nedostatky myšlienkového postupu. Myšlienka býva najjasnejšia vtedy, ak ju dokážeme presne formulovať, a to býva najefektívnejšie práve v písomnej podobe. Pri písaní eliminujeme zabúdanie. Učiteľ dáva žiakom najavo, že má veľký záujem o to, čo píšu a umožní im odprezentovať svoju prácu pred spolužiakmi, rodičmi. Žiaci prídu na chuť písaniu a písanie ich začne baviť.),
  • kognitívne metódy ( Využívanie rozumového spracovania informácií, ktoré sú sprostredkované výkladom inej osoby, prostredníctvom textov, inými médiami. Budujú na prechádzajúcich skúsenostiach a vedomostiach, nabádajú na riešenie problémov, hľadanie súvislostí, analyzovanie),
  • zážitkové metódy ( Vytváranie zážitku, emocionálne prežívanie skutočnej situácie na vlastnej koži. Takýto spôsob učenia vedie často k silným zážitkom a spontánnemu učeniu sa.),
  • skúsenostné metódy ( Spájanie emocionálnej investície a vedomé kognitívne spracovávanie diania. Tieto metódy sa veľmi približujú realite – zámerné učenie sa.),
  • metódy rozvoja tvorivého myslenia:

                        - heuristická metóda

- DITOR (Je založené na tom, že žiaci samostatne, alebo v skupinách riešia problém pomocou niektorej z heuristických schém, napr. DITOR - Definuj problém – Informuj sa – Tvor riešenia – Ohodnoť riešenia –Realizuj riešenia.),

Organizačné spôsoby používané vo vyučovaní:

  • blokové vyučovanie,
  • projektové vyučovanie,
  • problémové vyučovanie,
  • skupinové vyučovanie,
  • kooperatívne vyučovanie.

 

 

 

6. Osobitosti výchovy a vzdelávania žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami s princípmi inkluzívneho vzdelávania

          Zohľadňovanie individuálnych potrieb žiaka s cieľom zabezpečiť rovnocenný prístup k vzdelávaniu, primeraný rozvoj jeho schopností a osobitostí a dosiahnuť primeraný stupeň vzdelania a jeho primerané začlenenie do spoločnosti. Na podporu výchovy a vzdelávania žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami škola zabezpečí :

a) včasnú pedagogickú diagnostiku a v nadväznosti na jej závery v spolupráci s príslušným zariadením poradenstva a prevencie odbornú diagnostiku (špeciálnopedagogickú, liečebnopedagogickú, sociálno-pedagogickú, logopedickú, psychologickú, medicínsku) diagnostiku, vzdelávanie podľa individuálneho vzdelávacieho programu (ak je potrebné), individuálnu a skupinovú prácu, používanie špeciálnych metód a foriem vyučovania, úpravu vzdelávacích cieľov a obsahu, uplatňovanie rozličných foriem hodnotenia, aplikáciu špecifických a alternatívnych foriem komunikácie, prípadne iných jazykov a prostriedkov komunikácie, spoluprácu s rodičmi a ďalšie, v závislosti od individuálnej potreby konkrétneho žiaka;

b) materiálne vybavenie, ktoré zahŕňa špeciálne edukačné publikácie, špeciálne vyučovacie pomôcky, kompenzačné pomôcky, prístroje, digitálne technológie, úpravu prostredia, prípadne špeciálne miestnosti a učebne;

c) odborný prístup pedagogických zamestnancov, zariadení poradenstva a prevencie, podporu pedagogického asistenta;

d) akceptujúce školské prostredie a programy v triedach, ktoré sú zamerané na formovanie pozitívnych postojov k ľuďom s odlišnosťou a znevýhodnením;

e) odbornú prípravu pedagogických a odborných zamestnancov;

f) finančné zdroje na zabezpečenie špeciálnych materiálnych, odborných a personálnych podmienok, okrem prípadov, ak to vzhľadom na jej podmienky preukázateľne nie je možné.

Výchova a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením:

Základná škola, ktorá vzdeláva žiakov so zdravotným znevýhodnením spolu s ostatnými žiakmi školy, vytvára podmienky na výchovu a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania a odporúčaniami zariadenia poradenstva a prevencie a v spolupráci so školským podporným tímom.

Škola zabezpečí najmä:

  • odborné personálne, materiálne, priestorové a organizačné podmienky zodpovedajúce individuálnym potrebám žiaka so zdravotným znevýhodnením a tiež systematickú spoluprácu školy so zariadením poradenstva a prevencie alebo špeciálnou školou;
  • vypracovanie individuálneho vzdelávacieho programu, ktorý upravuje jednotlivé časti školského vzdelávacieho programu podľa špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiaka, najmä obsah, metódy, formy alebo spôsoby hodnotenia a spoluprácu so zákonným zástupcom a pedagogickými zamestnancami;
  • využívanie rôznych odporúčaných foriem špecifickej pedagogickej a odbornej podpory a intervencie, ktoré podľa individuálnych potrieb žiaka môžu (ale nemusia) zahŕňať aj využívanie disponibilných hodín na výučbu špecifických vyučovacích predmetov ( podľa rámcových učebných plánov vzdelávacích programov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením , ktoré tvoria súčasť štátneho vzdelávacieho programu pre príslušný stupeň vzdelania), v ktorých sa žiak vzdeláva podľa individuálneho vzdelávacieho programu;
  • vyučovanie za pomoci ďalšieho pedagogického alebo odborného zamestnanca, individuálne alebo v skupinách na vyučovaní, prednostne v triede spolu s ostatnými žiakmi alebo mimo triedy, pričom obsah, formy a postup vyučovania sa konzultuje s príslušným učiteľom;
  • možnosť učiteľom flexibilne prispôsobiť rozsah a štruktúru vyučovacej hodiny zohľadňujúc momentálny psychický stav, správanie a potreby žiakov, ktoré sú dôsledkom ich zdravotného znevýhodnenia;
  • podmienky pre komplexný rozvoj osobnosti žiakov so zdravotným znevýhodnením, okrem prípadov, ak to vzhľadom na podmienky preukázateľne nie je možné.

Žiak so zdravotným znevýhodnením sa vzdeláva podľa školského vzdelávacieho programu a učebného plánu školy.

Ak špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby neumožňujú žiakovi so zdravotným znevýhodnením, aby sa vzdelával podľa školského vzdelávacieho programu školy, žiak sa vzdeláva podľa individuálneho vzdelávacieho programu. Individuálny vzdelávací program žiaka so zdravotným znevýhodnením vypracováva v súlade s odporúčaniami zariadenia poradenstva a prevencie a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka pedagogický zamestnanec poverený riaditeľom školy v spolupráci so školským špeciálnym pedagógom, pedagogickým asistentom a odborným zamestnancom školy, prípadne aj s ostatnými vyučujúcimi. Pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu nie je potrebné doslovne postupovať podľa vzdelávacích programov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, keďže rozmanitosť potrieb a charakteristík žiakov s jedným druhom zdravotného znevýhodnenia je veľmi veľká.

Je potrebné prihliadať primárne na individuálne špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby konkrétneho žiaka.

 

Výchova a vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia

 

Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov zo SZP je vytvorenie podnetného a podporného prostredia pre efektívne vzdelávanie, aby bol zabezpečený ich rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelaniu.

Pri výchove a vzdelávaní žiakov zo SZP škola v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania a v spolupráci so školským podporným tímom zabezpečí najmä:

  • prispôsobenie metód a foriem vzdelávania podľa individuálneho prístupu tak, aby boli žiaci podporení a motivovaní sa efektívne vzdelávať;
  • včasné riešenie ťažkostí vo vzdelávaní, využívanie podpory pedagogického asistenta a iné dostupné možnosti podpory pedagogických a odborných zamestnancov;
  • motivovanie a vytváranie podmienok pre žiakov zo SZP a ich rodičov pre pravidelnú dochádzku na vyučovanie;
  • motivovanie a vytváranie podmienok pre žiakov s ohľadom na ich pokračujúce vzdelávanie, pôsobenie na trhu práce a praktický život;
  • prípravu aktivít, v ktorých môžu žiaci prejaviť a uplatniť svoje záujmy, silné stránky a schopnosti;
  • podmienky pre komplexný rozvoj osobnosti žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia;
  • v prípade odlišného materinského jazyka žiaka škola v obsahu a metódach vyučovania individuálne zohľadní mieru jeho znalosti vyučovacieho jazyka.

Tieto podporné opatrenia je škola povinná zabezpečiť, okrem prípadov, ak to vzhľadom na jej podmienky preukázateľne nie je možné. Vzdelávanie žiakov zo SZP sa uskutočňuje v bežných triedach spolu s ostatnými žiakmi.

V prípade potreby škola môže využiť individuálny vzdelávací program pre konkrétneho žiaka (vypracovaný na jeden, viacero alebo aj všetky vyučovacie predmety) v súlade s odporúčaniami zariadenia poradenstva a prevencie a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka.

Individuálny vzdelávací program vypracováva pedagogický zamestnanec poverený riaditeľkou školy v spolupráci so školským špeciálnym pedagógom, pedagogickým asistentom a odborným zamestnancom školy, prípadne aj s ostatnými vyučujúcimi.

Ak má žiak zo SZP zároveň odlišný materinský jazyk a potrebu podpory pri osvojovaní si vyučovacieho jazyka navštevovanej školy, škola to zohľadní vo vyučovaní a podľa potreby aj v individuálnom vzdelávacom programe daného žiaka.

 

Výchova a vzdelávanie žiakov s nadaním

 

Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov s nadaním je umožniť im vzdelávať sa a rozvíjať v súlade s ich vývinovými charakteristikami (napr. akcelerovaný kognitívny vývin) a s prihliadnutím na možné vývinové špecifiká, súvisiace s ich nadaním (napr. asynchrónny vývin).

Nadaný žiak sa vzdeláva podľa školského vzdelávacieho programu a rámcového učebného plánu školy.

Ak špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby neumožňujú nadanému žiakovi, aby sa vzdelával podľa školského vzdelávacieho programu školy, žiak sa vzdeláva podľa individuálneho vzdelávacieho programu v súlade s odporúčaniami zariadenia poradenstva a prevencie a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka.

Individuálny vzdelávací program nadaného žiaka vypracováva pedagogický zamestnanec poverený riaditeľkou školy v spolupráci so špeciálnym pedagógom, pedagogickým asistentom a odborným zamestnancom školy, prípadne aj s ostatnými vyučujúcimi. Pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu nie je potrebné doslovne postupovať podľa vzdelávacieho programu pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním, keďže rozmanitosť potrieb a charakteristík žiakov s nadaním je veľmi veľká.

Je potrebné prihliadať primárne na individuálne špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby konkrétneho žiaka, vrátane potrieb vyplývajúcich zo zdravotného alebo sociálneho znevýhodnenia. Vo všetkých organizačných formách vzdelávania škola zabezpečí žiakom s nadaním špecifické podmienky pre úspešné rozvíjanie ich nadania a optimalizáciu vývinu ich osobnosti, najmä:

  • špecifikovať v individuálnom vzdelávacom programe ciele vzdelávania s ohľadom na druh a stupeň rozvíjaného nadania, na potrebu všestranného osobnostného rozvoja nadaných žiakov a na prípadné špecifické vývinové charakteristiky, súvisiace s nadaním (napr. a synchrónia, dysfunkčný perfekcionizmus, senzitivita);
  • zabezpečiť vzdelávanie nadaných žiakov materiálne, metodicky i personálne;
  • v prípade potreby spolupracovať so psychológom, prípadne s iným odborným zamestnancom;
  • v prípade umelecky nadaných žiakov spolupracovať s odborným pedagógom konkrétnej umeleckej disciplíny a športovo nadaných žiakov so športovým trénerom;
  • akceptovať nadaných žiakov a rešpektovať špecifiká ich osobností a správania;
  • dbať na komplexný rozvoj osobnosti nadaných žiakov;
  • zamestnávať žiakov zmysluplne, zadávať im stimulujúce úlohy a uplatňovať diferencovaný prístup vo vyučovaní, vrátane postupov zameraných na rozvoj samostatnosti a tvorivosti žiakov, napr. projektové vyučovanie;
  • umožniť žiakom vzdelávanie pod vedením tútora alebo vzdelávanie v konkrétnom predmete pod vedením učiteľa školy vyššieho stupňa; viesť žiakov k realistickému hodnoteniu vlastných schopností i výsledkov svojej práce, sebareflexii a sebaprijatiu; ● viesť žiakov k vzájomnej spolupráci.

Tieto podporné opatrenia je škola povinná zabezpečiť, okrem prípadov, ak to vzhľadom na jej podmienky preukázateľne nie je možné.

Hodnotenie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

Hodnotenie žiaka so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje v súlade so Zásadami hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole, ktoré sú uvedené v Prílohe č. 2 Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.

1. Pri určení metód a foriem hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením sa učiteľ riadi odporúčaniami poradenského zariadenia rezortu školstva.

2. Pri hodnotení učebných výsledkov učiteľ rešpektuje psychický a fyzický zdravotný stav žiaka, druh a stupeň zdravotného znevýhodnenia, ak má vplyv na úroveň a výsledky práce žiaka v príslušnom predmete.

3. Učiteľ posudzuje učebné výsledky žiaka objektívne a primerane náročne, pričom prihliada aj na jeho vynaložené úsilie, svedomitosť, individuálne schopnosti, záujmy a na predpoklady jeho ďalšieho vzdelávania po ukončení povinnej školskej dochádzky. Pri hodnotení učebných výsledkov žiaka kladie dôraz na jeho individuálne schopnosti, ktoré sú základom jeho pracovnej a sociálnej integrácie.

4. U žiaka so zdravotným znevýhodnením, ktorý má výrazné rozdiely vo výkonoch v ústnej a písomnej skúške, sa pri skúšaní uprednostňuje forma, ktorá je pre neho výhodnejšia, a ktorá predstavuje východisko pre hodnotenie jeho učebných výsledkov.

5. Žiakovi s narušenými komunikačnými schopnosťami (chybami a poruchami reči a vývinovými poruchami učenia), žiakovi so sluchovým postihnutím a žiakovi s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami zabezpečí učiteľ pri ústnej odpovedi také podmienky, aby neutrpel psychickú ujmu. Učiteľ v konkrétnych prípadoch zváži, či uprednostní písomnú, praktickú alebo ústnu formu odpovede.

6. Žiak s diagnózou zajakavosť môže byť ústne skúšaný a na obsah jeho výpovede môžu byť kladené rovnaké nároky ako u ostatných žiakov, ak nemá písomné odporúčanie poradenského zariadenia rezortu školstva o vylúčení ústneho skúšania. Formálna stránka odpovede sa nehodnotí. Zajakavému žiakovi je potrebné poskytnúť viac času na odpoveď a taktne o tom poučiť aj spolužiakov.

7. Pri skúšaní žiaka so sluchovým alebo zrakovým postihnutím učiteľ dbá, aby správne a jednoznačne porozumel zadaným otázkam a úlohám.

8. Pri hodnotení učebných výsledkov žiaka s narušenými komunikačnými schopnosťami alebo so sluchovým postihnutím sa hodnotia predovšetkým vecné poznatky a praktické zručnosti, nie úroveň jazykového prejavu.

9. Pri hodnotení učebných výsledkov žiaka so zrakovým postihnutím učiteľ uprednostňuje ústnu odpoveď pred písomnou prácou.

10. Úroveň čítania sa hodnotí individuálne, s ohľadom na druh a stupeň zdravotného znevýhodnenia žiaka.

11. Žiak s vývinovými poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia, dysortografia) môže písať diktát, alebo byť skúšaný písomnou formou len za podmienky, že bol vopred pripravený špeciálnymi metodickými postupmi na vyučovaní. Diktát žiaka s vývinovými poruchami učenia učiteľ nehodnotí známkami, ale slovne, vyčísli počet chýb a pri hodnotení spolupracuje so žiakom.

12. Ak žiak so sluchovým postihnutím píše diktát, nehodnotí sa známkou, ale slovne a pri hodnotení učiteľ spolupracuje so žiakom.

13. Grafický prejav žiaka s takým zdravotným znevýhodnením, ktoré má vplyv na jeho úroveň (napr. písanie, výtvarný prejav), sa priebežne ani súhrnne nehodnotí známkou.

14. Estetická stránka grafického prejavu žiaka so zrakovým postihnutím, ktorý používa bežné písmo, sa nehodnotí.

15. U žiaka so zrakovým postihnutím, ktorý používa bežné písmo, učiteľ pri dlhotrvajúcich písomných skúškach počíta s primeranou, individuálne stanovenou dobou zrakového odpočinku. Dĺžka zrakového zaťaženia pri práci s hľadením do blízka vychádza z odporúčania poradenského zariadenia rezortu školstva.

16. U žiaka so zrakovým postihnutím, ktorý používa Braillovo písmo, učiteľ pri všetkých druhoch písomných skúšok počíta s časovou rezervou potrebnou na obsluhu špeciálnych pomôcok.

17. Žiak so zdravotným znevýhodnením, ktorý sa rýchlo unaví, musí mať možnosť pri písomnej skúške pracovať individuálnym tempom, prípadne krátko relaxovať.

18. Ak v správaní zdravotne znevýhodneného žiaka a žiaka s chronickými ochoreniami (napr. diabetes, choroby srdca, onkologické, neurologické ochorenia, poúrazové stavy a pod.) učiteľ pozoruje prejavy (ako napr. impulzívnosť, precitlivenosť, podráždenosť, poruchy pozornosti, únava a pod.), ktoré môžu byť

dôsledkom postihnutia alebo chronického ochorenia, toto zohľadňuje pri jeho hodnotení.

19. Učiteľ primerane dlhé obdobie nehodnotí žiaka s chronickým ochorením, žiaka zdravotne oslabeného, alebo po dlhodobom ochorení, ak ešte nemohol byť adekvátne pripravený a jeho výkon bol výrazne nižší ako zvyčajne. Tento žiak môže byť bežným spôsobom hodnotený, až keď sa doučí učebnú látku podľa individuálneho programu.

20. Pri hodnotení učebných výsledkov žiaka, ktorý sa vrátil do kmeňovej školy zo školy pri zdravotníckom zariadení, učiteľ kmeňovej školy rešpektuje hodnotenie učiteľa školy pri zdravotníckom zariadení, v tých vyučovacích predmetoch, z ktorých bol hodnotený.

21. Žiak so zdravotným znevýhodnením, ktorý plní ciele učebných osnov v predmetoch cudzí jazyk, telesná výchova, výtvarná výchova, hudobná výchova a pracovné vyučovanie v rozsahu primeranom svojim predpokladom, sa jeho učebné výsledky hodnotia s ohľadom na druh a stupeň zdravotného znevýhodnenia.

22. Žiak, ktorý vzhľadom na druh a stupeň svojho znevýhodnenia nemôže v celku plniť učebné osnovy základnej školy v niektorých alebo všetkých predmetoch a postupuje podľa individuálneho vzdelávacieho programu, jeho učebné výsledky sa priebežne aj súhrnne na vysvedčení hodnotia podľa individuálnych kritérií. Na vysvedčení v doložke, alebo v rámci súhrnného slovného hodnotenia triedny učiteľ uvedie, v ktorých predmetoch žiak postupoval podľa individuálneho učebného programu.

23. Pri polročnom a koncoročnom hodnotení zdravotne znevýhodneného žiaka sa používa rovnaké tlačivo vysvedčenia ako pre ostatných žiakov.

24. Žiakovi nemožno znížiť známku zo správania a ani iného vyučovacieho predmetu, pokiaľ sú rušivé a neadekvátne prejavy jeho správania v škole, prípadne nedostatočné učebné výsledky dôsledkom zdravotného postihnutia (hyperkinetickej poruchy).

Hodnotenie žiaka s nadaním sa uskutočňuje podľa Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.

Hodnotenie žiaka so sociálne znevýhodneného prostredia sa uskutočňuje podľa Metodického pokynu č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.

 

 

 

 

7. Osobitosti výchovy a vzdelávania cudzincov

 

Pri hodnotení detí cudzincov sa na základe Čl. 11 ods. 1 – 4 Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy postupuje ako pri hodnotení žiakov po prestupe na školu s iným vyučovacím jazykom. Pri hodnotení žiaka so statusom odídenec alebo statusom azylant sa postupuje podľa ustanovenia §55 ods. 5 školského zákona a podľa čl. 11 Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy v znení metodického pokynu č. 40/2021, ako pri hodnotení žiaka po prestupe na školu s iným vyučovacím jazykom.

Ak sa trieda, v ktorej je začlenený žiak so statusom odídenca alebo statusom azylanta, hodnotí klasifikačnými stupňami, iná forma hodnotenia pre tohto žiaka sa zapíše do zápisnice pedagogickej rady aj s predpokladanou dĺžkou obdobia, kedy je tento žiak hodnotený inak ako „bežní“ žiaci príslušnej triedy vo vyučovacom predmete.

Podporný systém hodnotenia žiaka so statusom odídenca alebo statusom azylanta nastavia pedagogickí zamestnanci v úzkej spolupráci s odbornými zamestnancami alebo so školským podporným tímom, prípadne s odbornými zamestnancami zariadenia poradenstva a prevencie. Pri určení súhrnného hodnotenia v jednotlivých vyučovacích predmetoch žiaka so statusom odídenca alebo statusom azylanta, učiteľ predmetu zváži všetky podklady, ktoré o žiakovi v priebežnom vzdelávaní získal, ako aj okolnosti, ktoré vplývajú na psychický a duševný stav tohto žiaka. Súhrnné hodnotenie každého žiaka vždy musí vypovedať nielen o vedomostiach, ale musí zohľadňovať aj všetky okolnosti dotýkajúce sa procesu vzdelávania sa, rodinnej a spoločenskej situácie, zažitej skutočnosti, osobného nastavenia sa žiaka.

Žiak 1. ročníka základnej školy, ktorého materinský jazyk je iný ako vyučovací jazyk navštevovanej základnej školy, sa hodnotí z vyučovacieho jazyka s prihliadnutím na úroveň prospechu z ostatných predmetov.

Žiak 2. až 4. ročníka sa počas dvoch hodnotiacich období hodnotí najmenej takou úrovňou prospechu, ktorá zodpovedá prospechu z vyučovacieho jazyka na poslednom vysvedčení.

Po uplynutí dvoch hodnotiacich období sa uplatňujú v ďalších dvoch hodnotiacich obdobiach z vyučovacieho jazyka miernejšie kritériá.

Pri hodnotení žiaka v prvom a druhom školskom roku sa hodnotia jeho vecné vedomosti a nie úroveň jeho jazykovej správnosti. Pri hodnotení všetkých ďalších vyučovacích predmetoch:

  • Pri hodnotení žiaka sa v prvom a druhom školskom roku hodnotia jeho odborné vedomosti, a nie úroveň jeho jazykovej správnosti.
  • Prispôsobovanie hodnotenia žiaka so statusom cudzinca, so statusom dočasného útočiska alebo so statusom žiadateľa o azyl hodnoteniu triedy alebo školy je potrebné začať postupne uplatňovať v predmetoch, v ktorých sa žiak vzdelával aj v domovskej krajine (anglický jazyk, iný cudzí jazyk, matematika...).

Riaditeľka základnej školy, ak o to zákonný zástupca žiaka požiadal, rozhodne o umožnení vzdelávania takéhoto žiaka podľa individuálneho učebného plánu podľa § 26 školského zákona.

Učitelia hodnotia písomný prejav žiakov – detí cudzincov počtom chýb. Pri postupnom znižovaní počtu chýb učiteľ môže ohodnotiť žiakov aj známkou, ktorá slúži len ako motivačný faktor. Učiteľ hodnotí u žiakov vecné vedomosti a nie úroveň jazyka.

 

8. Prierezové témy a spôsob ich implementácie do obsahu

    vzdelávania

OSOBNOSTNÝ A SOCIÁLNY ROZVOJ (OSR)

 

viesť žiakov:

  • k rozvoju sebareflexie,
  • k sebapoznávaniu,
  • k rozvoju sebaúcty, sebavedomia, sebadôvery,
  • k prevzatiu zodpovednosti za svoje konanie a sebavzdelávanie,
  • k uplatňovaniu svojich práv,
  • k rešpektovaniu názorov, potrieb a práv druhých,
  • k rozvoju schopnosti uplatňovať prevenciu sociálno – patologických javov,
  • k získaniu a udržaniu osobnej integrity,
  • k pestovaniu kvalitných medziľudských vzťahov,
  • k rozvoju sociálnych spôsobilostí potrebných pre osobný a sociálny život a spoluprácu.
  • do UO všetkých predmetov

 

 VÝCHOVA K MANŽELSTVU A RODIČOVSTVU

 

  • osvojiť si základné poznatky o biologických, psychických a sociálnych zmenách, ktoré ovplyvňujú vývin jeho osobnosti v súčasnosti i v budúcnosti,
  • získať základné predpoklady pre zodpovedné rozhodnutia v oblasti medziľudských vzťahov,
  • uprednostňovať základné princípy zdravého životného štýlu a nerizikového správania vo svojom živote.

 

ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA  (EMV)

 

viesť žiakov:

  • k aktívnemu zveľaďovaniu životného prostredia školy a jej okolia
  • k nadobudnutiu schopnosti chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania pozorovania prírody
  • k poznaniu a vyberaniu konkrétnych možností smerujúcich k ochrane ľudskej populácie a zlepšeniu svojho životného prostredia,
  • k pochopeniu súvislostí medzi lokálnymi a globálnymi problémami,· k vlastnej zodpovednosti vo vzťahu k prostrediu
  • k šetrnému správaniu sa k prírodným zdrojom, uskromnenie sa v spotrebe, ktorá zaťažuje životné prostredie

Začlenenie do UO predmetov: SJL, ANJ, HUV, VYV, VLA, PDA, NAV, INF, TSV.

 

MEDIÁLNA VÝCHOVA (MV)

 

viesť žiakov:

  • k základnej orientácii v druhoch, vo funkciách médií, v ich produktoch,
  • k formovaniu vlastného názoru na médiá a ich posolstvá,
  • k získaniu a rozvoju mediálnej gramotnosti,
  • k osvojeniu si mediálnych kompetencií (schopnosti prijímať, analyzovať, hodnotiť a komunikovať širokú škálu mediálnych obsahov),
  •  k základnej orientácii v druhoch médií, k poznaniu ich rozdielov a funkcií,
  • k poznaniu ich vplyvu na detského príjemcu,
  • k pochopeniu mediálne spracovanej a znázorňovanej reality, používaných mediálnych výrazových prostriedkov a spôsobov usporiadania mediálnych produktov,
  • k pochopeniu pozitívneho aj negatívneho vplyvu médií a ich produktov,
  • k aktívnemu využívaniu médií v procese komunikácie,·
  • k produkcii vlastných mediálnych príspevkov využívajúc svoj kreatívny potenciál,
  • k zručnosti obsluhovať technické zariadenia a nové technológie médií,
  • ku schopnosti kooperovať s inými mediálnymi tvorcami v procese komunikácie,
  • k zaujatiu kladného postoja k mediálnym produktom, ktoré poskytujú pozitívne hodnotové orientácie pre život človeka a vyberať si takéto pre svoj konzum,
  • k odmietaniu mediálnych obsahov, ktoré odporujú etickým normám, prinášajú deformovaný pohľad na hodnoty a ohrozujú či škodia jeho osobnostnému vývinu,
  • k eliminácii negatívnych mediálnych vplyvov na svoju osobnosť zodpovedným prístupom k nim,
  • k uvedomeniu si hodnôt vlastného života a zodpovednosti za jeho naplnenie,
  • k schopnosti dokázať si zvoliť zodpovedajúce médium ako prostriedok pre naplnenie svojich potrieb – od získavania informácií a vzdelávania až po zmysluplné naplnenie voľného času.

- do UO predmetov: SJL, ANJ, HUV, VYV, VLA, NBV, INF, TEV,

 

MULTIKULTÚRNA VÝCHOVA ( MKV)

 

viesť žiakov:

  • k uvedomeniu si povahy vlastného socio - kultúrneho prostredia a k chápaniu kultúrnej identity tohto prostredia,
  • ku kultúrnej sebareflexii,
  • k mysleniu o kultúre,
  • k rešpektovaniu kultúrnej rozmanitosti najbližšieho a blízkeho okolia,
  • k spolupráci s príslušníkmi iných kultúr,
  • rozvinúť uvedomelú reflexiu vlastnej kultúrnej identity,
  • prehĺbiť analytické schopnosti v myslení o kultúre,
  • rozvinúť schopnosti analyzovať a triediť informácie o kultúrach,
  • rozvinúť argumentáciu pri prezentácii vlastných názorov a postojov
  • vybudovať schopnosť odhaľovať základné stereotypy a predsudky,
  • prehĺbiť poznanie kultúr blízkeho okolia,
  • kultivovať formy a spôsoby komunikácie, formy a spôsoby sebavyjadrenia,
  • vybudovať reflexiu medziľudských vzťahov,
  • podnietiť snahu o korektné vzťahy s blízkym okolím,
  • rozvinúť základy medzikultúrnej tolerancie, motivovať pre spoluprácu s ľuďmi z iných sociálnych skupín.

do UO predmetov: SJL, ANJ, PVO, PVA, HUV, VYV, VLA, NBV, INF, TEV

 

REGIONÁLNA VÝCHOVA A TRADIČNÁ ĽUDOVÁ KULTÚRA (RV)

 

  • vytvárať u žiakov predpoklady na pestovanie a rozvíjanie citu ku krásam svojho regiónu, prírody,
  • staviteľstva, ľudového umenia,
  • spoznávanie kultúrneho dedičstva našich predkov, poznať históriu a kultúru Hromoša a okresu Stará Ľubovňa.

 

Začlenenie do UO predmetov 1. stupňa viď. TVVP

organizačná forma – školský výlet, exkurzia, záujmové krúžky, vystúpenia žiakov.

 

DOPRAVNÁ VÝCHOVA - VÝCHOVA K BEZPEČNOSTI V CESTNEJ PREMÁVKE (DV)

 

viesť žiakov:

  • k pochopeniu funkcie dopravy ako riadeného systému vymedzeného všeobecne záväznými právnymi predpismi,
  • k formovaniu mravného vedomia a správania sa v zmysle morálnej a právnej zodpovednosti pri chôdzi a jazde v cestnej premávke,
  • k osvojeniu si zásad bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, ako chodec, cyklista, cestujúci (spolujazdec),
  • k pozorovaniu okolia,
  • k vyhodnocovaniu situácie z hľadiska bezpečnosti,
  • k aplikácii návykov bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote,
  • k zvládnutiu techniky chôdze a jazdy na bicykli,
  • k zvládnutiu základných taktických prvkov chôdze a jazdy v cestnej premávke,
  • k pochopeniu významu technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v cestnej premávke,
  • k praktickému zvládnutiu základných úloh údržby bicykla, k uvedomeniu si významu technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich bezpečnosť cestnej premávky.

 

Začlenenie do UO predmetu: MAT, INF, PVO, PDA, VLA

 

OCHRANA ŽIVOTA A ZDRAVIA (OŽZ)

 

  • poskytuje žiakom potrebné teoretické vedomosti, praktické poznatky,
  • formuje ich vzťah k problematike ochrany svojho zdravia a života, zdravia a života iných ľudí.

Formatívna a informatívna zložka učiva sa prezentuje činnosťou žiakov:

a) morálnou, tvorí základ ich vlasteneckého a národného cítenia

b) odbornou, umožňuje žiakom osvojenie vedomostí a zručností v sebaochrane a poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života

c) psychologickou, pôsobí na proces adaptácie v požiadavkách záťažových

    situácií

d) fyzickou, pre ktorú je charakteristická tvorba predpokladov na dosiahnutie

    vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na fyzickú a psychickú

    záťaž náročných životných situácií.

Začlenenie do UO predmetov 1. stupňa viď. TVVP

Samostatná organizačná forma vyučovania

– Didaktické hry (ISCED 1), Účelové cvičenia

 

FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ

 

  • schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti,
  • stav neustáleho vývoja, ktorý umožňuje každému jednotlivcovi efektívne reagovať na nové osobné udalosti a neustále meniace sa ekonomické prostredie,

Začlenenie do UO predmetov 1.stupňa viď. TVVP

 

TVORBA PROJEKTU A PREZENTAČNÉ ZRUČNOSTI  (TPPZ)

 

rozvoj kompetencií, aby vedeli:

  • komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi,
  • riešiť problémy,
  • spolupracovať v skupine,
  • prezentovať seba a prácu v skupine,
  • prostredníctvom vlastnej organizácie práce riadiť seba i tím,
  • vypracovať si harmonogram svojich prác,
  • získavať potrebné informácie, spracovať ich,
  • hľadať problémy, ktoré treba riešiť,
  • utvoriť hypotézu, overiť ju a pod., reprezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím IKT

 

Začlenenie do UO predmetov 1. stupňa viď. TVVP

 

Forma prezentácie

Výstava.

 

 

9.  Organizácia vyučovania

     Škola pri organizácii základnej školy sa riadi podľa vyhlášky 223/2022 Z.z. Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o základnej škole.

1. Platný rozvrh hodín pre školský rok je zverejnený na chodbe a v

    v triede.

2. Škola má vypracovaný Rámcový učebný plán pre ZŠ: ISCED 1 – primárne

    Vzdelávanie, každoročne aktualizovaný .

    Ak sa žiak ospravedlnene nezúčastnení výchovno-vzdelávacieho procesu informácia o prebranom učive sa poskytuje rodičom žiaka.

Delenie tried a zriaďovanie skupín je každoročne špecifikované v RUP pre daný šk. rok v súlade s uvedenou vyhláškou.

Dozor nad bezpečnosťou a ochranou zdravia žiakov sa vykonáva podľa platného rozvrhu dozorov, ktorý je umiestnený v zborovni školy a na chodbách školy.

V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu škola organizuje vychádzky, výlety, exkurzie a PV.

Na informovanie zákonných zástupcov o priebežných výsledkoch žiaka sa používa papierová žiacka knižka.

Výchovné opatrenie sa udeľuje žiakovi na základe prešetrenia triednym učiteľom, iným pedagogickým zamestnancom príp. školským psychológom, z ktorého sa vyhotoví záznam, ktorý sa následne zaznamenáva do katalógového listu žiaka a oboznámi sa zákonný zástupca po schválení pedagogickou radou.

Organizácia vyučovacích hodín v ZŠ s MŠ Hromoš:

1. hod. : 8. 00 – 8 : 45 hod.

2. hod. : 8. 55 –  9 : 40 hod.

3. hod.: 10 : 00 – 10 : 45 hod.

4. hod.: 10 : 55 – 11 : 40 hod.

5. hod.: 11 : 50 – 12 : 35 hod.

6. hod. :13 : 05 – 13 : 50 hod.

III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriavame na 3 oblasti:

1. Hodnotenie výsledkov výchovy a vzdelávania žiakov.

2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov.

3. Hodnotenie školy.

1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

Hodnotenie, ako organická súčasť výchovno – vzdelávacieho procesu a jeho riadenia,

  • vychádza z metodických pokynov na hodnotenie učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, s akceptáciou možného vplyvu zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
  • hodnotenie žiakov podľa Metodického pokynu č. 22/2011 z 1. mája 2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.
  • januára 2022 nadobudla účinnosť novela školského zákona č. 415/2021 Z. z., ktorá (okrem iného)upravuje priebežné hodnotenie žiaka počas školského roka a súhrnné hodnotenie žiaka za prvý polrok a druhý polrok školského roka.
  • hodnotenie priebehu a výsledkov vzdelávania žiakov je jednoznačné, zrozumiteľné, primerane náročné, porovnateľné s vopred danými kritériami, vecné, všestranné.

Formy hodnotenia:

Priebežné hodnotenie vo vyučovacom predmete sa vykonáva formou kombinácie klasifikácie aslovného hodnotenia.

  • klasifikácia vyjadrená stanovenou stupnicou 1 - 5 (v 1. – 4. ročníku všetky vyučovacie predmety),

 

  • aktívne absolvoval, ak sa žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu aktívne zúčastňoval (skratka aabs),
  • absolvoval, ak sa žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu ospravedlnene nezúčastňoval, alebo bolprítomný a zo závažných dôvodov nepracoval (skratka abs),
  • neabsolvoval, ak žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu nepracoval,
  •  neospravedlnene vyučovania nezúčastňoval (skratka neabs).

Na 1. stupni sa hodnotenie žiaka vykonáva klasifikáciou vo všetkých predmetoch :

 

1 - výborný,

2 - chválitebný,

3 - dobrý,

4 - dostatočný,

5 – nedostatočný

Celkové hodnotenie žiaka 1. - 4. ročníka sa na konci prvého a druhého polroka vyjadruje slovným spojením:

a) prospel s vyznamenaním,

b) prospel veľmi dobre,

c) prospel,

d) neprospel.

Správanie žiaka sa hodnotí stupňami:

1 - veľmi dobré,

2 - uspokojivé,

3 - menej uspokojivé,

4 – neuspokojivé.

Vydávanie dokladov o získanom vzdelaní - škola vydáva žiakom výpis  klasifikácie prospechu a správania žiaka za prvý polrok, forma výpisu, podľa § 55 odsek 10 školského zákona: „V posledný vyučovací deň prvého polroka školského roka triedny učiteľ vydá žiakovi výpis klasifikácie prospechu a správania žiaka za prvý polrok. V posledný vyučovací deň druhého polroka, triedny učiteľ vydá žiakovi Vysvedčenie, čo je dokladom o  ukončení konkrétneho ročníka (1.-4.roč.). Úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre prvý stupeň základnej školy žiak získa primárne vzdelanie. Na vysvedčení v štvrtom ročníku sa do doložky uvedie: „Žiak získal primárne vzdelanie“.

Informácie o hodnotení podáva triedny učiteľ a vyučujúci jednotlivých predmetov:

- priebežne prostredníctvom žiackej knižky,

- štvrťročne na triednych schôdzach a konzultáciách o prospechu a správaní,

- na požiadanie zákonného zástupcu žiaka,

- v prípade výrazného zhoršenia prospechu alebo správania informácia ihneď

  (preukázateľným spôsobom),

- klasifikačný stupeň určí vyučujúci,

- pri určovaní klasifikačného stupňa na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí

  kvalita práce, učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol za celé klasifikačné obdobie a

  hodnotenie prístupu žiaka ku vzdelávaniu,

- stupeň prospechu sa neurčuje na základe aritmetického priemeru priebežnej

   klasifikácie za príslušné obdobie,

- pri hodnotení a klasifikácii berie učiteľ do úvahy aj súvislosti, ktoré ovplyvňujú výkon

  žiaka (vplyv rodinného, sociálneho zázemia, aktuálny zdravotný stav),

 - pri hodnotení a klasifikácii posúdi učiteľ výsledky práce žiaka objektívne, prihliada

   na pokroky žiaka vzhľadom k jeho vzdelávacím predpokladom (zlepšenie –

   zhoršenie),

- pri hodnotení a klasifikácii učiteľ neberie do úvahy žiakovo správanie sa vo

  vyučovacom procese,

- vo výchovných predmetoch hodnotenie zamerať na vzťah žiaka k činnostiam a

   záujmu o tieto činnosti,

- stupeň tvorivosti a samostatnosti prejavu,

- osvojenie si potrebných vedomostí, zručností a schopností a ich tvorivú aplikáciu,

- poznanie zákonitostí daných činností a ich uplatňovanie vo vlastnej činnosti,

- kvalitu prejavu, estetické vnímanie, prístup k umeleckému dielu a k estetike ostatnej

   spoločnosti,

- v telesnej výchove s prihliadnutím na zdravotný stav žiaka všeobecná telesná

   zdatnosť, výkonnosť a starostlivosť o vlastné zdravie,

- zhoršený prospech a správanie prerokuje pedagogická rada,

- na konci klasifikačného obdobia zapíšu vyučujúci výsledky celkovej klasifikácie do

   katalógového listu žiaka,

- v prípade potreby vyučujúci pripraví návrh a podklady na opravné skúšky alebo na

  klasifikáciu v náhradnom termíne.

Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.

Sebahodnotenie žiakov

- posilňuje sebadôveru a sebavedomie žiaka,

- rozvíjame neustále,

- v primárnom vzdelávaní kladieme dôraz na vytvorenie kompetencie žiaka k

   sebahodnoteniu,

Formatívne hodnotenie

Jedným z účinných postupov vedúcich k efektívnemu vzdelávaniu žiakov je aj formatívne hodnotenie.

Učitelia neporovnávajú žiakov medzi sebou, ale sa zameriavajú na dosahovanie učebných cieľov pri každom z nich. Toto okrem iného umožňuje každému žiakovi zažiť spokojnosť z vykonanej práce a získať náležitú dôveru vo svoje schopnosti.

Formatívne hodnotenie je založené na:

  • dôraze na komunikáciu medzi žiakom a učiteľom a žiakmi navzájom,
  • pravidelnom a častom vyhodnocovaním práce žiakov (poskytnutie spätnej väzby – informácie o tom, čo sa podarilo, na čo je potrebné sa zamerať v budúcnosti a ako pritom treba konkrétne postupovať),
  • stanovenie výučbových cieľov a sledovanie pokroku každého žiaka na ceste k týmto cieľom,
  • podporovanie zodpovednosti žiakov za svoje vlastné učenie.

 

2. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

- explorácia,

- zovšeobecňovanie,

Formy:

- rozhovor (voľný, riadený),

- pedagogické hospitácie,

- výsledky vyučovaných žiakov (didaktické testy, súťaže a olympiády,

  prospech žiakov a pod.),

- výsledky pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania,

- konzultácie,

- mimoškolská činnosť,

- účasť na podujatiach (zasadnutia metodických a poradných orgánov),

 

  Prostriedky:

- testy,

- pedagogická a odborná literatúra,

- tvorba učebných pomôcok,

- hodnotenie pedagogických zamestnancov podľa zákona č. 138/2019 sa

  uskutočňuje jedenkrát ročne podľa schválených kritérií, ktoré sú uvedené vo

  vnútornej smernici o hodnotení PZ a OZ.

Oblasti a stupnica hodnotenia:

Výsledky výkonu pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti

Kvalita výkonu pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti

Náročnosť výkonu pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti

Miera osvojenia a využívania profesijných kompetencií

CELKOM

bodové hodnotenie

  • mimoriadne dobre
  • veľmi dobre
  • štandardné
  • čiastočne vyhovujúce
  • nevyhovujúce

 

3. Hodnotenie školy

 

Cieľom hodnotenia je, aby:

- žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené v ŠVP a ŠkVP,

- aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené v

 ŠkVP.

Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:

- ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v

  školskom vzdelávacom programe, ich reálnosť a stupeň dôležitosti;

- posúdenie ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe;

- oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky a oblasti, v ktorých škola dosahuje

  slabšie výsledky, vrátane návrhov a opatrení.

Pravidelne sa budú monitorovať:

- podmienky na vzdelávanie;

- spokojnosť s manažmentom školy a učiteľmi;

- prostredie – klímu školy;

- priebeh vzdelávania – vyučovací proces- metódy a formy vyučovania;

- výsledky vzdelávania;

- riadenie školy;

- úroveň výsledkov práce školy.

Kritériom pre nás je:

- spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov;

- kvalita výsledkov.

Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:

- analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach,

Škola poskytuje základné všeobecné vzdelanie / ISCED 1 /. Školský vzdelávací program vychádza z Rámcového štátneho vzdelávacieho programu.

Obsah primárneho vzdelávania je rozdelený do 8 vzdelávacích oblastí. Vzdelávacie oblasti sú okruhy, do ktorých patrí problematika príbuzných vyučovacích

predmetov. Zabezpečujú nadväznosť a previazanosť obsahu jednotlivých vyučovacích predmetov patriacich do konkrétnej oblasti. Umožňujú rozvíjanie medzipredmetových vzťahov, a tým aj kooperáciu v rámci

jednotlivých predmetov. V Štátnom vzdelávacom programe je obsah vzdelávacej oblasti rozčlenený do vybraných učebných predmetov.

Rámcový učebný plán je dokument, ktorý stanovuje časové dotácie vyučovacích predmetov. Učebný plán je realizovaný v rámci týždenného rozvrhu vyučovacích hodín pre jednotlivé triedy v ročníku. Rámcové učebné plány sú aktualizované podľa potreby školy v školskom roku a tvoria prílohu ŠkVP.

Škola si každoročne vypracováva Rámcový učebný plán na daný školský rok pre ZŠ: ISCED 1 – primárne

vzdelávanie.

 

 

IV. Rámcové učebné plány

Primárne vzdelávanie  Vzdelávacia oblasť Predmet Učebné osnovy

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk a literatúra

Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP. Časová dotácia 1disp. Hod. v 2., 3. a 4.ročníku sa použije na zmenu kvality výkonu v oblasti produktívnych komunikačných jazykových činností a stratégií, na rozvoj písomného prejavu a rozvoj čitateľskej gramotnosti

Prvý cudzí jazyk  ( Anglický jazyk )

3. a 4. ročník – Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP.

Matematika a práca s informáciami

Matematika

Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP. Časová dotácia 1 disp. hod. v 1. a 2.ročníku sa použije na budovanie základov matematickej a finančnej gramotnosti a na rozvíjanie kognitívnych oblastí –vedomosti (ovládanie faktov, postupov), aplikácie (používanie získaných vedomostí na riešenie problémov reálneho života), zdôvodňovanie (riešenie zložitejších problémov, ktoré vyžadujú širšie chápanie súvislostí a vzťahov).

Informatika Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP, vzdelávací štandard je rozpracovaný pre tretí a štvrtý ročník. Časová dotácia 1 disp. hod. pre 1. a 2. ročník na budovanie základov pri práci s IKT. Učebné osnovy pre 1. a 2. ročník sú samostatne vypracované:

Človek a príroda

Prvouka :Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP.

Prírodoveda

Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP. Časová dotácia 1 disp. hod. 3.ročníku sa použije na budovanie prírodovednej gramotnosti zážitkovou formou.

Človek a hodnoty

Náboženská výchova

Učebné osnovy náboženskej výchovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP

Umenie a kultúra

Hudobná výchova

Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP

Výtvarná výchova

Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP

Zdravie a pohyb telesná a športová výchova

Telesná a športová výchova

Učebné osnovy sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP.

 

 

Školský vzdelávací program Učíme sa pre život ISCED 1 a jeho reevidovanie bol prerokovaný a schválený na Pedagogickej rade Základnej školy s materskou školou Hromoš dňa 02. 09. 2022.

 

 

                                                             _________________________________

                                                                            Mgr. Jana Príhodová

                                                                                      riaditeľka

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou
    Hromoš č.29
  • +421 0524393650

Fotogaléria