Navigácia

Inovovaný školský vzdelávací program Koncepcia rozvoja školy 2022 - 2025 Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti v šk. roku 2021/2022 Žiadosť do MŠ žiadosť do 1. ročníka Prehlásenie o zdravotnom stave MŠ Prehlásenie o zdravotnom stave ZŠ Spôsob klasifikácie a hodnotenia žiakov v 2. polroku v čase mimoriadnej situácie spôsobenej prerušením vyučovania v školskom roku 2019/2020 Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach Základnej školy s materskou školou v školskom roku 2022/2023 Školský vzdelávací program (podľa konsolidovaného znenia) -Učíme sa pre život

Dokumentácia školy

Inovovaný školský vzdelávací program

Školský vzdelávací program (inovovaný)

Pre 1. stupeň ZŠ

 

 

,, UČÍME  SA  PRE  ŽIVOT,,

 

 

Názov školy:         Základná škola s materskou školou Hromoš

 

Predkladateľ:       Základná škola s materskou školou Hromoš

                               Hromoš 29, 065 45 Plavnica

IČO:                       37944215

 

Riaditeľka školy:  Mgr. Jana Príhodová

 

Zriadovateľ :        Obec Hromoš

                               Hromoš 114, 06545 Plavnica

 

 

 

 

Platnosť programu: 01.09.2015

 

 

 

  1. Charakteristika školy

Základná škola s materskou školou Hromoš je jednotriedna škola s ročníkmi 1.- 4., s počtom žiakov 12 a vyučovacím jazykom slovenským. Je samostatnou organizáciou, ktorej zriad´ovateľom je obec Hromoš. Škola je umiestnená v strede malebnej obce a navštevujú ju žiaci z danej obce.

 

  1. Ciele a poslania výchovy a vzdelávania
  • Umožniť všetkým žiakom získať dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých všeobecnovzdelávacích predmetoch a hlboké odborné vedomosti vo všetkých zvolených voliteľných predmetoch.
  • Dať šancu každému žiakovi, aby sa rozvíjal podľa svojich schopností a bolo mu umožnené zažiť úspech.
  • Individuálnejším prístupom viesť žiakov  k sebapoznávaniu a na základe jeho individuálnych predpokladov zefektívňovať jeho vlastné učeniesa.
  • Prehlbovať u žiakov zvyšovanie matematickej gramotnosti a gramotnostiv oblasti IKT.
  • Formovať tvorivý životný štýl, vnútornú motiváciu, emocionálnu inteligenciu, sociálne cítenie a hodnotové orientácie.
  • Vychovávať žiakov v duchu humanistických princípov.
  • Viesť žiakov k zodpovednému aktívnemu prístupu k ochrane a upevňovaniu svojho zdravia.
  • V spolupráci s rodičmi žiakov vychovať pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí, ktorí budú vedieť uplatňovať svoje práva ale zároveň rešpektovať práva iných.
  • Pri vyučovaní chceme naďalej pokračovať v realizovaní a používaní prvkov Integrovaného tematického vyučovania.

 

 

 

  1. Stupeň vzdelania

Úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti Školského vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre 1. stupeň základnej školy  žiak získa primárne vzdelanie a dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou       ,, Žiak získal primárne vzdelanie,,.

 

  1. Vlastné zameranie školy – profil absolventa

Absolvent primárneho vzdelávania má osvojené základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovednej, kultúrnej a mediálnej gramotnosti, ktoré sa budú postupne rozvíjať v rámci nižšieho stredného stupňa vzdelávania.

 

Na veku primeranej úrovni disponuje nasledujúcimi kľúčovými kompetenciami:

 

· pozná a uplatňuje účinné techniky učenia sa;

 

· vyjadruje sa súvisle písomnou aj ústnou formou, v materinskom, štátnom jazyku;

 

· rozumie najzákladnejším slovným spojeniam v anglickom jazyku a dokáže ich používať;

 

· využíva základné matematické myslenie na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách;

 

· vie používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri učení sa, pozná riziká spojené s využívaním internetu a médií;

 

· získa základy uplatňovania kritického myslenia pri práci s informáciami;

 

· dokáže aplikovať osvojené prírodovedné a spoločenskovedné poznatky vo svojej činnosti, v starostlivosti o seba a druhých;

 

· rozpozná v škole a vo svojom najbližšom okolí určitý problém, premýšľa o jeho príčinách a vie navrhnúť riešenie podľa svojich vedomostí a skúseností;

 

· váži si seba i druhých, dokáže ústretovo komunikovať a spolupracovať;

 

· správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám;

 

· má vzťah ku kultúrno-historickému dedičstvu, ľudovým tradíciám a umeniu, s ktorými sa stretáva vo svojom živote;

 

· dokáže byť tolerantný, snaží sa pochopiť druhého, pozná a toleruje jeho kultúru, tradície, spôsob života;

 

· uvedomuje si, že má svoje práva a povinnosti, rešpektuje práva iných.

 

K rozvoju kompetencií prispieva celý vzdelávací obsah, organizačné formy a metódy výučby, podnetné sociálno-emočné prostredie školy, rôzne aktivity uskutočňované v škole, ale aj v mimovyučovacej a mimoškolskej činnosti.

V primárnom vzdelávaní k rozvoju kompetencií  prispievajú aj nasledujúce prierezové témy: Osobnostný a sociálny rozvoj, Výchova k manželstvu a rodičovstvu, Enviromentálna výchova, Mediálna výchova, Multikultúrna výchova, Regionálna výchova a ľudová kultúra, Dopravná výchova – výchova k bezpečnosti v cestnej premávke a Ochrana života a zdravia.

Tieto prierezové témy sú začlenené do vyučovacích predmetov podľa svojho rozsahu a sú uvedené v osnovách jednotlivých predmetov.

  1. Formy výchovy a vzdelávania

Formy organizácie výchovy a vzdelávania v rámci primárneho vzdelávania upravuje § 29 a § 30 Zákona  SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon ). V jednotriednej škole  vyučujeme v jednej triede deti všetkých štyroch ročníkov a využívame blokové vyučovanie na prepájanie viacerých predmetov a tiež skupinové vyučovanie. Preferujeme aj samostatnú prácu žiakov.Žiaci našej školy si plnia povinnú školskú dochádzku, preto vzdelávanie sa organizuje dennou formou počas 4 rokov. Po úspešnom ukončení štvrtého ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre prvý stupeň, žiak prestupuje do inej školy a pokračuje v štúdiu na druhom stupni.

  1. Učebné osnovy  ( v prílohe č.1)

 

  1. Učebný plán       ( v prílohe č.2)

 

  1. Vyučovací jazyk

Vyučovacím jazykom školy podľa §12 je slovenský jazyk.

 

  1. Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní

 

Vydávanie dokladov o získanom vzdelaní - škola vydáva žiakom výpis  klasifikácie prospechu a správania žiaka za prvý polrok, forma výpisu, podľa § 55 odsek 10 školského zákona: „V posledný vyučovací deň prvého polroka školského roka triedny učiteľ vydá žiakovi výpis klasifikácie prospechu a správania žiaka za prvý polrok. V posledný vyučovací deň druhého polroka, triedny učiteľ vydá žiakovi Vysvedčenie, čo je dokladom o  ukončení konkrétneho ročníka (1.-4.roč.). Úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre prvý stupeň základnej školy žiak získa primárne vzdelanie. Na vysvedčení v štvrtom ročníku sa do doložky uvedie: „Žiak získal primárne vzdelanie“.

 

Celkové hodnotenie žiaka prvého ročníka ZŠ sa na konci prvého a druhého polroka vyjadruje na vysvedčení takto:

a)  prospel

b)  neprospel

Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého a druhého polroku vyjadruje  výsledky jeho klasifikácie v povinných vyučovacích predmetoch, ktoré sa klasifikujú a klasifikáciu jeho správania, nezahŕňa klasifikáciu v nepovinných predmetoch.

Žiak prospel, ak nemá stupeň prospech nedostatočný ani v jednom povinnom vyučovacom predmete.

Žiak neprospel, ak má z niektorého povinného vyučovacieho predmetu,                aj po opravnej skúške stupeň prospechu nedostatočný.

 

  1. Personálne zabezpečenie

 

Realizácia ŠVP vo výchovno – vzdelávacom procese si vyžaduje zodpovedajúce podmienky, ktoré zabezpečia účastníkom procesu vzdelávania jeho efektívnosť a vytváranie spolupracujúcich sociálnych  vzťahov. Sú upravené zákonom o pedagogických zamestnancoch. Ide o nasledujúce cieľové podmienky, ku ktorým má škola smerovať :

-spĺňajú kvalifikačné požiadavky  stanovené zákonom,

-preukazujú odborné a pedagogicko-psychologické spôsobilosti, ktoré využívajú pri pedagogickej komunikácii, motivácii žiakov, ich diagnostikovaní, hodnotení, pozitívnom riadení triedy a udržiavaní neformálnej disciplíny,

-riadia svoj sebarozvoj a celoživotné učenie v odbornej oblasti a osobnom raste

-ako súčasť kolektívu sú schopní vzájomnej efektívnej komunikácie, spolupráce, práce v tímoch a kooperatívneho riešenia problémov.

Vedúci pedagogickí zamestnanci :

-svojimi manažérskymi spôsobilosťami vytvárajú predpoklady na fungujúce, motivované, spolupracujúce spoločenstvo v škole s náročnou profesijnou klímou a podporujúcim prostredím,

-vytvárajú podmienky na svoj odborný a osobnostný rast, ako aj rast všetkých členov kolektívu vzhľadom na ich osobný záujem a potreby školy.

 

  1. Materiálno – technické a priestorové podmienky

 

Škola má zriadenú učebňu výpočtovej techniky (8 počítačov) umiestnenú v bežnej triede na prízemí.  Túto učebňu využívame vo výchovno-vzdelávacom procese. Pri vyučovaní využívame knižnicu, ktorá je zriadená na obecnom úrade  a raz mesačne umožňuje žiakom výmenu kníh počas vyučovania. Stravovanie žiakov a zamestnancov školy je realizované  v školskej jedálni na poschodí školy. Na poschodí školy sú aj priestory materskej školy.

Škola nemá vlastné školské ihrisko, iba školský dvor. Na realizáciu telesnej výchovy a iných športových činností využíva obecné ihrisko.

 

  1. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia privýchove a vzdelávaní

Nevyhnutnosťou na realizáciu ŠVP je zabezpečenie vhodnej štruktúry pracovného režimu a odpočinku žiakov a učiteľov, vhodného režimu vyučovania s rešpektovaním hygieny učenia, zdravého prostredia učební a ostatných priestorov školy podľa platných noriem- zodpovedajúce svetlo, teplo, nehlučnosť, čistota, vetranie, hygienické vybavenie priestorov, primeraná veľkosť sedacieho a pracovného nábytku.

Dôležitý je vhodný stravovací a pitný režim žiakov ( podľa ich vekových a individuálnych potrieb ).

Bezpečnosť a ochranu zdravia zaručuje aktívna ochrana žiakov pred úrazmi, dostupnosť prvej pomoci z materiálneho aj ľudského hľadiska vrátane kontaktov na lekára, či iných špecialistov.

Nevyhnutné je dodržiavanie zákazu fajčenia, pitia alkoholu a používania iných škodlivín v škole a v okolí, výrazné označenie všetkých nebezpečných predmetov a častí využívaných priestorov a pravidelná kontrola z hľadiska bezpečnosti.

Škola je pri výchove a bezpečnosti povinná :

 

a) prihliadať na fyziologické potreby detí a žiakov

 

b) vytvárať podmienky pre zdravý vývin detí a žiakov a na predchádzanie        sociálno-patologických javov

 

c) zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia detí a žiakov

 

d) poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov

 

e) viesť evidenciu školských úrazov detí a žiakov, ku ktorým došlo počas výchovno – vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou, pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze.

 

  1. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí a žiakov

 

Hodnotenie žiaka sa v rámci vzdelávania vykonáva podľa úrovne dosiahnutých výsledkov a to :

 

a) slovným hodnotením

b) klasifikáciou

c) kombináciou klasifikácie a slovného hodnotenia

 

Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch prvého až štvrtého ročníka základnej školy sa môže hodnotiť slovne týmito stupňami:

 

a) dosiahol veľmi dobré výsledky

b) dosiahol dobré výsledky

c) dosiahol uspokojivé výsledky

d) dosiahol neuspokojivé výsledky

 

Pri hodnotení a  klasifikácii žiaka s vývinovými poruchami, alebo žiaka so zdravotným postihom sa zohľadňuje jeho porucha alebo postihnutie.

Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:

a) 1 – výborný,

b) 2 – chválitebný,

c) 3 – dobrý,

d) 4 – dostatočný,

e) 5 – nedostatočný

 

Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami :

  1. 1 – veľmi uspokojivé

      b)  2 – uspokojivé

c) 3 – menej uspokojivé

d)4 – neuspokojivé

 

Žiak, ktorý bol na konci druhého polroka hodnotený stupňom prospechu nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky z viac ako dvoch  povinných vyučovacích predmetov, opakuje ročník počas plnenia povinnej školskej dochádzky.

Ročník opakuje aj žiak, ktorého nebolo možné klasifikovať ani v náhradnom termíne zo závažných objektívnych dôvodov, najmä zdravotných, dlhodobého pobytu v zahraničí.

Žiak, ktorý sa vzdeláva podľa zahraničných programov podľa § 7 ods.6, je hodnotený podľa pravidiel hodnotenia týchto programov.

Ak nemožno žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v prvom polroku, žiak sa prvý polrok neklasifikuje. Riaditeľ školy určí na jeho vyskúšanie a klasifikáciu náhradný termín, a to spravidla tak, aby sa jeho klasifikácia mohla uskutočniť najneskôr do dvoch mesiacov po skončení prvého polroku.

Ak nemožno žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v druhom polroku, žiak je skúšaný aj klasifikovaný za toto obdobie spravidla v poslednom týždni augusta v dňoch určených riaditeľom školy.

Žiak, ktorý má na konci druhého polroku prospech nedostatočný najviac z dvoch               

povinných predmetov, alebo dosiahol neuspokojivé výsledky v slovnom hodnotení,

alebo vyučovací predmet neabsolvoval a neprospel, môže na základe rozhodnutia riaditeľa vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku.

 

  1. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov školy

 

 

Pri hodnotení zamestnancov sa prihliada na tieto okruhy :

  • Pozorovanie (hospitácie)
  • Rozhovory
  • Výsledky žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, žiacke súťaže, didaktické testy v triedach, úspešnosť prijatia žiakov na vyšší stupeň školy a pod.)
  • Sledovanie pokroku žiakov vo výsledkoch pod vedením učiteľa
  • Hodnotenie výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.
  • Vzájomného hodnotenia učiteľov (čo si vyžaduje aj vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“).

 

Monitorujeme pravidelne:

 

•         Podmienky na vzdelanie

•         Spokojnosť s vedením školy a učiteľmi

•         Prostredie – klíma školy

•         Priebeh vzdelávania – vyučovací proces- metódy a formy vyučovania

•         Výsledky vzdelávania

•         Riadenie školy

•         Úroveň výsledkov práce školy 

 

Kritériom pre nás je:

•         Spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov

•         Kvalita výsledkov

 

Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:

•         Analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach

 

 

Cieľom hodnotenia je, aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené. A preto, aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené v ŠVP.

Dôraz je kladený na dve veci:- konštatovanie úrovne stavu,

- zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú.

 

 

Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:

 

  • Ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe,  ich reálnosť a stupeň dôležitosti.
  • Posúdenie ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe.
  • Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky a oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, včítane návrhov a opatrení.
  1. Podmienky pre vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími  potrebami (ŠVVP)

 

Škola má jedného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na podklade vývinovej poruchy učenia – diskalkúlie a spolupracuje so Súkromným centrom špeciálno – pedagogického poradenstva Komenského č.3, Košice. Žiak má zmenenú formu vzdelávania , bude pokračovať vo vzdelávaní formou individuálneho začlenenia v bežnej triede a bude sa vzdelávať podľa individuálneho výchovno- vzdelávacieho programu.

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou
    Hromoš č.29
  • +421 0524393650

Fotogaléria