ÚVOD
Dlhodobú koncepciu rozvoja školstva určuje Ministerstvo školstva SR prostredníctvom všeobecne záväzných právnych noriem, nariadení a pokynov obsiahnutých v Inovovanom štátnom vzdelávacom programe pre primárne vzdelávanie a inovovanom Štátnom vzdelávacom programe pre predprimárne vzdelávanie v materských školách. Koncepcia rozvoja Základnej školy s materskou školou v Hromoši a jej návrh je postavený na akceptácii cieľov vychádzajúcich zo základného školského dokumentu - Školského vzdelávacieho programu ale aj Národného programu výchovy a vzdelávania, správ o výchovno – vzdelávacej činnosti, z vnútornej analýzy aktuálneho stavu školy a na rešpektovaní návrhov a podnetov zo strany rodičov, rady školy a pedagógov.
Vzdelávanie na 1. stupni ZŠ je nutné organizovať tematicky, s prirodzeným začlenením interaktívnych predmetových prvkov, čím sa vytvára základ pre nižšie sekundárne vzdelanie. ZŠ s MŠ v Hromoši by mala byť, aj napriek sťaženým podmienkam (spojené 4 ročníky), školou moderného typu, zachytávajúca celoslovenské trendy v oblasti vzdelávania a výchovy, dodržiavajúca celospoločenské potreby vzdelávania.
Charakteristika školy
Základná škola s materskou školou Hromoš je neplnoorganizovaná (jednotriedna) štátna škola ročníkov 1.- 4., s počtom žiakov 11 a vyučovacím jazykom slovenským. Je umiestnená v strede malebnej obce a navštevujú ju deti z danej obce. Škola je s právnou subjektivitou a zriaďovateľom je Obec Hromoš. Škola zlučuje základnú školu, materskú školu a školskú jedáleň. Má 7 zamestnancov, piatich pedagogických a troch nepedagogických. Materská škola pozostáva taktiež z jednej triedy, ktorú navštevuje 14 detí vo veku od 2,5 až 6 rokov. Priama a nepriama výchovná činnosť prebieha na poschodí v jednej triede. V materskej škole pracujú dvaja pedagógovia. V základnej škole vyučujú traja pedagogickí zamestnanci a dvaja z nich vyučujú Náboženskú výchovu externe. Vyučovanie žiakov prebieha v učebni na prízemí a tá slúži aj ako špeciálna učebňa s počítačovou technikou a interaktívnou tabuľou, ktorú škola získala za účasť v projekte Modernizácia vzdelávacieho procesu.
I. Vízia školy ako celku
1.Základné ciele
2. Celkový zámer
Základným cieľom je zabezpečiť a zachovať vzdelávanie v obci, preklenutie obdobia znižovania počtu žiakov zabezpečením moderného vzdelávania so zameraním sa na aktivizujúce metódy výchovy a vzdelávania, poskytnutie vzdelávania anglického jazyka aj formou krúžkovej činnosti, zvlášť pre žiakov 1. a 2. ročníka, kde sa cudzí jazyk nevyučuje. Osobitne významné je aj poskytovanie možnosti rozvíjať u žiakov potrebu vyjadrovať sa a realizovať sa prostredníctvom slov, pohybov, piesní a obrazov, čo je významný základ pre rozvoj gramotnosti. V spolupráci s obecnou knižnicou rozvíjať čitateľskú gramotnosť a vo výchovno – vzdelávacom procese integrovať prvky na rozvoj finančnej a prírodovednej gramotnosti.
3. Swot analýza základnej školy
3.1. Silné a slabé stránky školy
3.2. Príležitosti a ohrozenia školy
3.3. Zámery rozvoja školy
3.4. Ciele zamerané na rozvoj školy
II. Návrh koncepcie rozvoja školy
1.1. Kurikulárna reforma
Reforma vzdelávania, ktorá priniesla zmenu vo vyučovaní na základnej škole vstúpila do ďalšej fázy. Počas predchádzajúcich rokov boli postupne reformované školské vzdelávacie programy pre všetky ročníky na stupni ISCED 1 a v šk. roku 2015/2016 začala inovácia v Školských vzdelávacích programoch najprv v 1. a 5.ročníku, v šk. roku 2016/2017 následne v 2. a 6.ročníku a tiež aj v materskej škole a v šk. roku 2017/2018 v 3. a 7. ročníku.
1.2. Primárne vzdelávanie
V súlade so zákonom NR SR č.245/2008 (školský zákon) vo vzdelávaní zabezpečiť realizáciu:
1.3. Mimo školská a mimo vyučovacia činnosť
V škole je zabehnutý funkčný systém mimoškolskej aktivity pre žiakov vo forme krúžku a žiaci sa predstavujú obyvateľom obce prostredníctvom verejných vystúpení.
Prioritou školy je :
2. Materiálno technická oblasť
V školskom roku 2010/2011, po rekonštrukcii 1.poschodia a vytvorení priestorov pre MŠ, kuchyňu a školskú jedáleň, boli tieto presťahované do budovy ZŠ. Na jar šk. roka 2011/2012 z dôvodu zatekania a tvorby plesní bola realizovaná oprava a výmena strechy na budove školy. Vymenené boli aj vchodové dvere . Vykurovanie je zabezpečené plynovým kotlom umiestneným v malej miestnosti, ktorá slúži ako technická miestnosť. Dôležitým činiteľom pre efektívne a šetrné fungovanie školy je snaha o znižovanie nákladov spojených s prevádzkou. V školskom roku 2015/2016 sa uskutočnila výmena niekoľkých okien na budove školy, hlavne v triedach, výmena svietidiel a všetkých žiaroviek v interiéri za šetriace. Druhá fáza výmeny okien sa už realizovala v jedálni a kuchyni, ešte je potrebné vymeniť okná v toaletách, na dolnej chodbe a v šatniach. V šk. roku 2019/2020 sa podarilo cez projekt obce Hromoš zmodernizovať detské ihrisko nie len pre pre deti ŽŠ a MŠ ale pre deti z celej obce. Počas prerušenia prevádzky ZŠ s MŠ kvôli Covid -19 sa zrealizovalo zníženie stropu nad schodišťom, ktoré vykazovalo veľké tepelné straty. Tým by sa opäť mali znížiť náklady na prevádzku.
V tejto oblasti prioritou je:
3.Pedagogicko - metodická oblasť
V pedagogicko – metodickej oblasti dosiahnuť vysokú účinnosť pedagogickej práce, organizovať ju tak, aby bola sústavne zviditeľňovaná a tvorivá.
4.Personálna oblasť
Základom dobre fungujúcej školy sú dobré vzťahy na pracovisku medzi zamestnancami navzájom, ale aj vzťah vedenia školy k podriadeným. Vzťah by mal byť založený na partnerstve a vzájomnej úcte oboch strán. Je dôležité, aby komplexná činnosť a prezentácia školy pôsobila navonok jednotne, či pri práci so žiakmi alebo s rodičmi. Rozdielne pravidlá, nejednotná prezentácia a ich presadzovanie jednotlivými učiteľmi vytvárajú možnosti porušovať dané normy. Pri príprave a realizácií projektov v škole, zavádzaní noviniek do výchovno-vzdelávacieho procesu je nutnosťou fungujúci pracovný tím. Na každom pracovisku existujú zamestnanci, ktorí chcú viac ako ostatní, chcú pracovať inak, chcú niečo tvoriť a neustále zdokonaľovať. Práve títo zamestnanci sú základnou oporou pri aplikácii nových postupov a trendov do praxe, pri skvalitňovaní výchovno-vzdelávacieho procesu a sú nositeľmi progresívnych myšlienok. Preto budem podporovať ďalšie vzdelávanie seba a učiteliek MŠ, najmä čo sa týka inovačného vzdelávania, cudzích jazykov a výpočtovej technike.
5. Oblasť spolupráce
Pre správne fungovanie školy ako centra výchovy a vzdelávania v rámci obce je potrebné udržiavať a naďalej zlepšovať vybudované dobré vzťahy s ostatnými formálnymi aj neformálnymi subjektmi v obci
V nemalej miere k tomu prispievajú spoločné podujatia a aktivity. Formy spolupráce:
- vzájomné konzultácie - otvorené hodiny - výmenné návštevy - spoločné aktivity
III. Záver
Reforma je nikdy nekončiaci proces a osobitne v školstve pri práci s deťmi prináša tento proces každodenne nové poznatky, skúsenosti a výzvy, na ktoré je potrebné reagovať a prispôsobovať sa im.
Po zrealizovaní jednotlivých krokov bude potrebné previesť spätnú väzbu, testovanie, overovanie v praxi a na základe získaných výstupov korigovať a opraviť zrealizované kroky tak, aby bola zabezpečená plynulosť výchovno – vzdelávacieho procesu a udržateľný rozvoj školy.
Uvedené úlohy a zámery by mali prispieť k zefektívneniu výchovno-vzdelávacieho procesu a pozdvihnutiu vzdelanostnej a kultúrnej úrovne žiakov a tým aj celej obce. Na splnenie týchto Úloh a cieľov je potrebná tímová práca všetkých zamestnancov školy, členov Rady školy, rodičov ale aj predstaviteľov obce, ktorá je zriaďovateľom školy. Koncepcia rozvoja školy je otvorený dokument, ktorý je možné podľa potreby dopĺňať, resp. robiť úpravy a to v závislosti najmä od legislatívnych zmien v spoločnosti.
V Hromoši 08.06.2022 Mgr. Jana Príhodová |
||||